X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Hoboud, "Wskrzeszenie Hobouda"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 13:22
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2009.
Hoboud, Wskrzeszenie Hobouda
Hoboud, "Wskrzeszenie Hobouda" Foto: mat. pras.

Hoboud to projekt muzyków cenionego w całej Europie zespołu Shannon, wykonującego muzykę celtycką, którzy sięgnęli do własnych korzeni oraz historii terenów Warmii i Mazur.

Pomysł narodził się w 2008 roku w głowach Marcina i Marii Rumińskich, którzy w starych, zapisywanych w XIX wieku pieśniach natknęli się na tajemniczą postać Hobouda. Po naszkicowaniu pierwszych utworów skompletowali zespół złożony z muzyków wszechstronnych, poruszających się biegle w kilku nurtach muzycznych i z folkowymi zainteresowaniami.

Odtworzeniem zapomnianego języka regionu zajął się rodowity Warmiak Edward Cyfus, który oprócz przekładu tekstów literackich na gwarę podjął się opowiadania baśni i przedstawiania historyjek.

Pieśni zawarte na tej płycie występowały w licznych wersjach melodycznych i wariantach tekstowych na terenie całej Warmii, niejednokrotnie Mazur a czasem nawet Mazowsza czy Kurpi. Można wyszczególnić tu kilka rodzajów pieśni: o tematyce miłosnej, obyczajowej, oraz z elementami starych wierzeń ludowych. Jak piszą muzycy Hobouda - „Materiały źródłowe, z których korzystaliśmy, teksty i melodie spisywane w XIX/XX w. miały sporo błędów „gwarowych” (wtręty z gwary śląskiej, lub małopolski) i niejasności zapisu nutowego. Dzięki konsultacjom autochtonów (Edward Cyfus), którzy w dalszym ciągu czynnie posługują się językiem Warmińskim udało się wiernie odtworzyć teksty piosenek, natomiast melodie ubrać we własne aranżacje“.

Spis utworów

 1. Zaklinanie
 2. Mninuty
 3. Stojała
 4. Łożania sia
 5. Burmnistrzówno
 6. Nieszczajście
 7. Eszcze nie buł dziań
 8. Borozin
 9. Zielono łonka
 10. Łolstynska pole
 11. Ksiot
 12. Loboczyszze Jaśku

Skład zespołu

 • Maria Rumińska - śpiew, piano, meloton
 • Marcin Rumiński - śpiew, mandolina, gitara elektryczna
 • Agnieszka Symołon - śpiew
 • Marcin Drabik - skrzypce, nyckelharpa, śpiew
 • Sławomir Przytuła - gitara, śpiew
 • Paweł Puszczało - kontrabas
 • Przemek Nagadowski - perkusja

Gościnnie

 • Edward Cyfus - narracja

materiały prasowa/at


Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja