RCKL

Hoboud, "Wskrzeszenie Hobouda"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 13:22
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2009.
Hoboud, Wskrzeszenie Hobouda
Hoboud, "Wskrzeszenie Hobouda" Foto: mat. pras.

Hoboud to projekt muzyków cenionego w całej Europie zespołu Shannon, wykonującego muzykę celtycką, którzy sięgnęli do własnych korzeni oraz historii terenów Warmii i Mazur.

Pomysł narodził się w 2008 roku w głowach Marcina i Marii Rumińskich, którzy w starych, zapisywanych w XIX wieku pieśniach natknęli się na tajemniczą postać Hobouda. Po naszkicowaniu pierwszych utworów skompletowali zespół złożony z muzyków wszechstronnych, poruszających się biegle w kilku nurtach muzycznych i z folkowymi zainteresowaniami.

Odtworzeniem zapomnianego języka regionu zajął się rodowity Warmiak Edward Cyfus, który oprócz przekładu tekstów literackich na gwarę podjął się opowiadania baśni i przedstawiania historyjek.

Pieśni zawarte na tej płycie występowały w licznych wersjach melodycznych i wariantach tekstowych na terenie całej Warmii, niejednokrotnie Mazur a czasem nawet Mazowsza czy Kurpi. Można wyszczególnić tu kilka rodzajów pieśni: o tematyce miłosnej, obyczajowej, oraz z elementami starych wierzeń ludowych. Jak piszą muzycy Hobouda - „Materiały źródłowe, z których korzystaliśmy, teksty i melodie spisywane w XIX/XX w. miały sporo błędów „gwarowych” (wtręty z gwary śląskiej, lub małopolski) i niejasności zapisu nutowego. Dzięki konsultacjom autochtonów (Edward Cyfus), którzy w dalszym ciągu czynnie posługują się językiem Warmińskim udało się wiernie odtworzyć teksty piosenek, natomiast melodie ubrać we własne aranżacje“.

Spis utworów

 1. Zaklinanie
 2. Mninuty
 3. Stojała
 4. Łożania sia
 5. Burmnistrzówno
 6. Nieszczajście
 7. Eszcze nie buł dziań
 8. Borozin
 9. Zielono łonka
 10. Łolstynska pole
 11. Ksiot
 12. Loboczyszze Jaśku

Skład zespołu

 • Maria Rumińska - śpiew, piano, meloton
 • Marcin Rumiński - śpiew, mandolina, gitara elektryczna
 • Agnieszka Symołon - śpiew
 • Marcin Drabik - skrzypce, nyckelharpa, śpiew
 • Sławomir Przytuła - gitara, śpiew
 • Paweł Puszczało - kontrabas
 • Przemek Nagadowski - perkusja

Gościnnie

 • Edward Cyfus - narracja

materiały prasowa/at


Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Festiwal na cześć tolerancji i wielokulturowości

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 16:02
4 czerwca rozpoczyna się 3. Festiwal Muzyka Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczpospolitej, prezentujący muzykę różnych mniejszości zamieszkujących Polskę. W "Poranku Dwójki" opowie o tym kurator wydarzenia, Milo Kurtis.
rozwiń zwiń