Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tańce Górali Czadeckich

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 11:49
Nasz cykl poświęcony polskim tańcom ludowym wznawiamy z eksperckim komentarzem znawcy tańców ludowych - samego Piotra Zgorzelskiego. 
Audio
  • Tańce Górali Czadeckich (Dwójka/Pierwsze kroki)
Na warszawskim Mariensztacie można było dziś obejrzeć spektakl folklorystyczny Wesele górali czadeckich w wykonaniu zespołu Jastrowiacy z Jastrowa koło Piły, 5 lipca 1998.
Na warszawskim Mariensztacie można było dziś obejrzeć spektakl folklorystyczny "Wesele górali czadeckich" w wykonaniu zespołu Jastrowiacy z Jastrowa koło Piły, 5 lipca 1998. Foto: PAP/CAF-Przemek Wierzchowski

Jeśli powędrujemy w okolice Żar i Żagania, natrafimy na bardzo ciekawą grupę etnograficzną, której przodków moglibyśmy szukać na terenie północno-zachodniej Słowacji. Byli nimi Górale Czadeccy, jedna z dwunastu grup polskich górali. Wywodzą się oni z etnicznej grupy górali śląskich z okolic Śląska i Cieszyna, którzy około XVI wieku osiedlili się w nieopodal miasta Czadca, a w wieku XIX część z nich przeniosła się na karpacką Bukowinę, gdzie zakładali polskie wsi. 

Po drugiej wojnie światowej duża ich część powróciła do Polski w ramach repatriacji ludności polskiej, jednak ponadstuletni pobyt na wieloetnicznej Bukowinie odcisnął na ich kulturze trwały ślad. Widać to zwłaszcza tańcach, które są żywe i radosne.

Jednym z takich tańców jest harkan, tradycyjny, korowodowy, męski taniec Górali Czadeckich. Uczestnicy tworzą koło i poruszają się po okręgu, trzymając się za dłonie i wykonując charakterystyczne kroki i gesty, takie jak dostawianie nóg, tupanie itp. Tego, jak tańczyć harkana, a także tańce takie jak cioban, syrba, kosa czy polka glazir uczyliśmy się w najnowszym odcinku audycji.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Piotr Zgorzelski

Data emisji: 2.01.2021

Godzina emisji: 8.50