Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Świętujemy 4. urodziny Polskiego Radia Chopin i tańczymy na Festiwalu Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 21:00
„W każdym z nich można się zasłuchać. Każdy może jednocześnie zachwycić i zadziwić. Niosą w sobie ton nostalgiczny, choć zarazem pewną zuchwałość i dziwność. Przenoszą echa momentów bardzo wobec siebie odmiennych. Okruchy wspomnień konstruowane w jedną całość” pisał prof. Tomaszewski o chopinowskim cyklu mazurków z op. 56. W audycji wysłuchaliśmy m.in. tych mazurków w wykonaniu artystów, którzy uczestniczyli w tegorocznym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.
Audio
  • Świętujemy 4 urodziny Polskiego Radia Chopin i tańczymy na Festiwalu Niepodległa (Polskie Radio Chopin/Chopin na ludowo)
Alexander Gadjiev
Alexander GadjievFoto: NIFC

Zagrali dla nas: Aleksander Gadjiev, Szymon Nehring oraz Kyōhei Sorita. Mazurki z op.56 były kompozycjami, które zabrzmiały w trzecim etapie konkursu. Nie wysłuchaliśmy nagrań Jakuba Kuszlika, który otrzymał w tym roku nagrodę Polskiego Radia właśnie za mazurki. Dlaczego? Ponieważ już 10 listopada, w dniu 4 urodzin Polskiego Radia Chopin będziemy mieli okazję wysłuchać całego recitalu tego artysty. Szczegóły na stronie Polskiego Radia Chopin.

Festiwal Niepodległa Festiwal Niepodległa

W audycji zaprosiliśmy także na Scenę Tańców Polskich, która już 11 listopada stanie na Krakowskim Przedmieściu w ramach Festiwalu Niepodległa w Warszawie. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wszystkie Mazurki Świata i właśnie jej dyrektor – Janusz Prusinowski – zapraszał na wydarzenie.

- W tym roku marzy mi się powrót do formuły sprzed pandemii: będzie to konwencja warsztatów tańców z różnych regionów Polski. Zasadniczo będą to 4 regiony, jeśli Polskę Centralną policzymy jako jeden wielki region. Będzie Wielkopolska, Żywieckie, Kurpie i Polska Centralna. Różnice między Łowickim a Mazowszem Płockim, Rawskim a Opoczyńskim, jedną stroną Wisły a drugą, nie są znów takie ostre. Kluczem jest rodzaj tańców w Polsce Centralnej, ich dominująca trójkowość. Tańce te przechodzą płynnie jeden w drugi, tworzą wspólny język muzykowania i ruchu. Trójkowość, rubatowość, polirytmia są tu bardzo obecne. Bardziej na południe czy zachód dominować zaczyna dwójkowość rytmów. Z pewnością będzie to widać na warsztatach – mówił organizator, Janusz Prusinowski.

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 9.11.2021

Godzina emisji: 20.00