Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Mazurki w sam raz na karnawał

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 21:00
Ten odcinek Chopina na ludowo to szansa na spotkanie z wybitnymi artystami wykonującymi mazurki. Tym razem w bardzo współczesnej formie, choć wciąż o tradycyjnej treści.
Audio
  • Mazurki w sam raz na karnawał (Radio Chopin/Chopin an ludowo)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/NY-P

Maciej Filipczuk znany jest z artystycznych poszukiwań wokół mazurków. Dość wspomnieć niektóre z efektów jak zespoły: Lautari czy (znany z zeszłorocznej Nowej Tradycji) Radical Polish Ansambl. W audycji skupiliśmy się na solowych projektach artysty. Słuchaliśmy fragmentów albumów: Mazurek Vulgaris oraz Metamuzyka. Ten drugi to efekt fascynacji postacią Kazimierza Meto z Gliny (Mazowsze Rawskie), którego Filipczuk był uczniem. Metamuzyka powstała w 2008 roku, jednak wciąż jest świeżo brzmiącą autorską interpretacją tradycyjnych mazurków. Poza Maciejem Filipczukiem na płycie usłyszeć można perkusistę Jana Suchara i pianistę-wibrafonistę Marcina Ciupidro.

Niewte.2.(c) Niewte-ok.JPG
Przeczytaj także:
Niewte. Mazurki, oberki i elektronika

W audycji rozbrzmiewał także projekt zespołu Niewte i ich mazurki z dodatkiem elektroniki. Grupa zajmuje się rozwijaniem autentycznych tanecznych rytmów mazurkowych polskiej wsi, a także potencjałów improwizacyjnych i ekspresywnych polskiej muzyki tradycyjnej. Używa w tym celu instrumentów akustycznych, śpiewu i komputera/elektroniki traktowanych jako narzędzia gry na żywo. W 2017 roku zespół zdobył III nagrodę w Konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja.

W bliższej tradycyjnej odsłownie rozbrzmiewały nagrania tradycyjnych mazurków w wykonaniu Kapeli Brodów. Wysłuchaliśmy fragmentów albumów: Pieśni i melodie na rozmaite święta, Tańce Polskie oraz Muzikaim.

Nie zabrakło także mistrzowskich popisów skrzypka Józefa Zarasia z Nieznamierowic. Usłyszeliśmy je w nagraniach archiwalnych wielkiego mistrza ludowej muzyki z Radomszczyzny. Zaraś grywał przez lata z wieloma muzykami, był rozchwytywanym muzykiem weselnym. W zeszłym roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej w serii Polskiego Radia Muzyka Źródeł, wydało monograficzny album poświęcony skrzypkowi.

Zaraś w kręgu.jpg
Przeczytaj także:
Józef Zaraś z Nieznamierowic

Nuty tradycyjne posłużyły zaś jako wstęp do wsłuchania się w wyjątkowe interpretacje mazurków Chopinowskich w wykonaniu Maurizzio Polliniego oraz Vladimira Horowitza. W interpretacji Horowitza usłyszeliśmy 3 mazurki w tonacji cis-mol z opusów 30, 41 i 50. Włoskiego pianistę Maurizzia Pollniego usłyszeliśmy wykonującego mazurków op. 56.

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 11.01.2022józef zaraz

Godzina emisji: 20.00