Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ludowe piękno w pieśniach Chopina

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 14:00
W kolejnej audycji zapraszamy do wspólnego słuchania pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Olgi Pasiecznik. W audycji także nagrania ukraińskich pieśni ludowych w wykonaniu zespołu Drewo i Bożyczi. 
Audio
  • Chopin na ludowo w pieśniach (Polskie Radio Chopin/Chopin na ludowo)
Olga Pasiecznik
Olga PasiecznikFoto: Wojciech Kusiński/PR

Olga Pasiecznik urodziła się na Ukrainie. Studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną w rodzinnym Równem. Studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium. W czasie studiów podyplomowych w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej a cztery lata później na scenie Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu.

Ma na swoim koncie ponad 50 partii operowych. Występuje także w repertuarze kameralnym, koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Australii. Śpiewała w słynnych salach koncertowych i na wielu prestiżowych scenach operowych. Występowała m. in. w Opéra National de Paris - Opéra Bastille, Palais Garnier, Théâtre des Champs-Élysées, Théâtre Châtelet, Salle Pleyel (Paris), Concertgebouw (Amsterdam), Komische Oper Berlin, Berliner Konzerthaus, Berliner Philharmonic, Elbphilharmonie Hamburg, Teatro Real, Auditorio Nacional de Música (Madrid), Bayerische Staatsoper, Palais des Beaux-Arts, Théâtre Royal de la Monnaie (Brussels), Theater an der Wien, Bregenzer Festspiele, Grand Théâtre de Genève, Finnish National Opera, Flemish Opera, Tokyo Suntory Hall, Teatr Wielki Opera Narodowa.
Olga Pasiecznik (Pasichnyk) zadebiutowała w Warszawskiej Opery Kameralnej, a cztery lata później w Théâtre des Champs Elysées w Paryżu. Ma na koncie ponad czterdzieści partii operowych zrealizowanych na prestiżowych scenach całego świata, takich jak m.in. Opéra Bastille, Théâtre des Champs-Élysées, Théatre du Châtelet, Komische Oper Berlin, Teatro Real, Bayerische Staatsoper, Théâtre Royal de la Monnaie, Theater an der Wien, Grand Théâtre de Genève, Vlaamse Opera, Finnish National Opera i Teatr Wielki – Opera Narodowa. Role te przyniosły jej wielkie uznanie krytyki i publiczności.

Chociaż Olga Pasiecznik od trzydziestu lat mieszka w Polsce, podkreśla, że wciąż czuje się silnie związana z Ukrainą, z której pochodzi. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie niedawno mówiła w radiowej Dwójce: - Krzywda, która dzieje się od ośmiu lat w moim pierwszym kraju, nie daje mi spokojnego dnia. Nauczyliśmy się z tym żyć, chociaż na początku był strach, gorycz i poczucie, że nie możemy nic zrobić. Teraz, jak chyba nigdy, czujemy obok ramię kogoś, kto stoi z nami - opowiadała śpiewaczka. - Jest w nas wiele obaw i smutku, ale jest też nieprawdopodobna chęć w tej krytycznej sytuacji wstawać i walczyć w obronie swojego kraju.

Większość audycji poświęciliśmy słuchaniu duetu Olgi Pasiecznik i jej córki Natalii, które wykonały pieśni Chopina z opusu 74, których jeszcze w tym paśmie nie było. To zbiór 19 kompozycji na głos i fortepian, które Chopin pisał od roku 1827 do samej śmierci. Słychać w nich teksty autorstwa znanych polskich poetów romantycznych, takich jak Stefan Witwicki, Zygmunt Krasiński, Bohdan Zaleski czy Adam Mickiewicz. Poezję tych wszystkich autorów Chopin chętnie czytał. Z dzieciństwa i młodości z pewnością zapamiętał wiele pieśni ludowych, ale także towarzyskich i narodowych, inspirować go mogły również pieśni, sielanki i dumki polskich kompozytorów, m.in. Elsnera, Kurpińskiego, Marii Szymanowskiej.

W audycji także poleskie improwizacje duetu Maniucha i Ksawery oraz krakowiaki z najnowszego albumu Kapeli Brodów "Krakowiaki".

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 8.03.2022

Godzina emisji: 20.00