Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Dwóch węgierskich pianistów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 21:00
György Ferenczy, dziś zapomniany, był studentem słynnego pedagoga Istvána Thomána – (ucznia Liszta i nauczyciela Bartóka), sam również wykształcił pokolenia pianistów – ucząc najpierw w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, później w Salzburgu. Do jego najsłynniejszych uczniów należał György Cziffra – jeden z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Zasłynął jako wielki wirtuoz fortepianu, wybitny interpretator dzieł Ferenca Liszta a także Fryderyka Chopina.
Georges Cziffra podczas występu w 1959 roku
Georges Cziffra podczas występu w 1959 roku Foto: Agencja Forum

Wysłuchaliśmy Mazurków 1, 2 i 4 op. 24 w wykonaniu György’a Ferenczy’ego. Następnie zabrzmiało Rondo à la Krakowiak w interpretacji György’ego Cziffry (z towarzyszeniem orkiestry pod batutą syna pianisty).

W ludowej części audycji zabrzmiała muzyka Lubelszczyzny i spotkanie z Orkiestrą Dętą z Jędrzejówki, o której opowiadał jej kapelmistrz Józef Czerw.

- W dziewiątym roku po wojnie powstawało wiele orkiestr na naszym terenie. Między innymi u nas. Po wojnie były ciężkie czasy. Młodzież garnęła się do wszystkiego, byle czymś się zająć – wspominał Józef Czerw. Obecna orkiestra Czerwa składa się z muzyków z okolicznych zespołów, których zaraz po wojnie było bardzo wiele. Pan Józef „wskrzesił” tradycję orkiestr dętych w 2000 roku. – Ja to mówiłem kiedyś: „z sześciu parafii, z siedmiu gmin, z czterech powiatów”.

Repertuar orkiestry z Jędrzejówki jest różnorodny – melodie ludowe i taneczne. Józef Czerw podkreśla:

- Gramy człowiekowi od urodzenia, aż do śmierci. Gramy pogrzeby i wesela. Na weselach marsze, ale i do tańca, oprawa uroczystości kościelnych. A na pogrzebach marsze żałobne. Pięknie wprowadzamy w nowy świat – uśmiechał się Czerw.

Nuty i melodie Józef Czerw poznał wiele lat temu. Materiały muzycy czerpali także od Orkiestry z Zaburza oraz Orkiestry ze Zdziłowic. Kapelmistrz Orkiestry Dętej z Jędrzejówki podkreślał także wagę internetu, z którego dziś kapela czerpie informacje o melodiach i aranżacjach.

 

 

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 20.00