Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Zamienił gitarę elektryczną na instrument ojca. Skrzypek Andrzej Rożej z Tomaszowa Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 17:00
W najnowszej audycji „Chopin na ludowo” słuchaliśmy mazurków chopinowskich w wykonaniu Williama Kapella oraz mazurków ludowych, które na skrzypcach wykonuje Andrzej Rożej z Tomaszowa Mazowieckiego.
Audio
  • Mazurki na gitarę elektryczną i skrzypce (Polskie Radio Chopin/Chopin na ludowo)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Pierwszy z bohaterów - William Kappel urodził się w 1922 roku, pochodził z rodziny polsko-rosyjskich Żydów, jego rodzice prowadzili księgarnie w Nowym Jorku. Jego świetnie zapowiadającą się karierę przerwała śmierć - artysta zgiął w wieku 31 lat w katastrofie lotniczej.

Drugi artysta - Andrzej Rożej, którego interpretacje muzyczne wypełnią audycje, to skrzypek ludowy, który przez wiele lat grywał na gitarze elektrycznej. Jego zainteresowania koncentrowały się wokół takich zespołów jak Pink Floyd czy Smokie. Po latach wrócił jednak do muzyki ludowej, stając się jednym z najbardziej cenionych skrzypków w regionie.

- Jesteśmy ostatnimi mohikaninami, którzy dźwigają tę kulturę, jak możemy. Jestem to winny mojemu wujowi Janowi i stryjkowi Władysławowi z Kraśnicy, którzy doskonale grali po weselach. Oni zawsze chcieli mieć jakiegoś zastępcę, a ja byłem pod ręką - opowiadał w audycji Andrzej Rożej z Tomaszowa Mazowieckiego, laureat Baszty dla najlepszego instrumentalisty solisty na Festiwalu w Kazimierzuw roku 2013. - Za skrzypki się późno wziąłem, bo każdy chciałem grać na gitarze, gdy byłem młody. 35 lat po weselach grałem na gitarze, ale do skrzypiec mi było bardzo blisko. Na gitarze grywałem polki, oberki, ale gitarę już odpuściłem i zostały te skrzypce.

Taka zmiana instrumentarium wymagała jednak nie lada poświęcenia. - Żeby osiągnąć odpowiedni poziom, przez 3 lata ćwiczyłem nawet po 10 godzin dziennie - zdradził Andrzej Rożej. Było jednak warto, bo szybko stał się jednym z najbardziej cenionych muzyków tradycyjnych w regionie, a w 2013 roku zwyciężył na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Martwi go tylko brak następcy. Syn uczył się gry na akordeonie w szkole muzycznej, ale szybko porzucił tę sztukę. - Może wnuk... - zastanawia się pan Andrzej. Na festiwalu w Kazimierzu zdarzyło mu się prowadzić warsztaty dla młodzieży. - Przyszła bardzo zdolna młodzież i już po godzinie stworzyliśmy całkiem niezłą kapelę - mówi. - Chcą się uczyć i pociągną to w swoich regionach, a może nawet dalej... Ale moim marzeniem jest, żeby coś komuś przekazać. Chciałbym w ogóle nawiązać współpracę z kimś, kto się zajmuje muzyką opoczyńską i wymienić te tematy, trochę jestem samotny i nie  mam z kim porozmawiać.

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 20.00