Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Chopin na Kurpiach

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:00
Jak mogłyby brzmieć chopinowskie mazurki, gdyby mistrz częściej odwiedzał Kurpie? Przekonajmy się słuchając ludowych mistrzów z tego regionu!
Fryderyk Chopin
Fryderyk ChopinFoto: Shutterstock AI

W  audycji zabrzmią wybrane polonezy Fryderyka Chopina w wykonaniu Adama Harasiewicza. Zwycięzca V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku, wybitny pianista i znakomity chopinista, skończy w tym roku 90 lat! Krytyk muzyczny Jan Weber nazwał go "romantykiem fortepianu". 

Adam Harasiewicz663 FREE1200.jpg
Przeczytaj:
"Chopin pozostaje bliski mojemu sercu". Adam Harasiewicz kończy 90 lat

W "ludowej" części audycji także opowieści Grzegorza Chorążewicza z Myszyńca, kurpiowskiego muzyka ludowego grającego na harmonii pedałowej oraz... trenera kung-fu! Grzegorz Chorążewicz zainteresował się akordeonem w czasach szkoły podstawowej, jednak, jak przyznaje, zawsze chciał nauczyć się gry na harmonii pedałowej. - W tamtych czasach taki instrument był bardzo drogi, więc musiał mi wystarczyć akordeon, na którym grałem do 16 roku życia. 

Ciekawostka - swój pierwszy akordeon Chorążewicz kupił w czasie stanu wojennego za... upolowane lisy. Na harmonię niełatwo było przejść ze względu na inne palcowanie. W Kadzidle było wówczas dwóch słynnych harmonistów: Józef Niebosy i Franciszek Golan. To właśnie Golan przekazał Grzegorzowi Chorążewiczowi wiedzę na temat gry na harmonii, uczył także swojego wnuka – Grzegorza Golana – z którym Chorążewicz gra obecnie w Kapeli Grzesia z Suska Nowego wraz z Czesławem Lisem.

***

Na audycję Chopin na ludowo we czwartek (9.03) o godz. 20.00 zaprasza Kuba Borysiak.