Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Chopin, pieśni na Wielki Post i harmonia

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 21:00
W audycji Polonez cis-moll nr, es-moll nr 2 op. 26 oraz Mazurki op. 23 Fryderyka Chopina w wykonaniu Maurizio Polliniego. Oprócz tego archiwalne nagrania Kapeli Rawianie z Rawy Mazowieckiej oraz opowieści Stanisława Kitlińskiego (harmonista kapeli), a także pieśni wielkopostne w wykonaniu Adama Strug i Monodii Polskiej.
Audio
  • Chopin, pieśni na Wielki Post i harmonia (Radio Chopin/Chopin na ludowo)
Popiersie Fryderyka Chopina przed domem urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli
Popiersie Fryderyka Chopina przed domem urodzenia kompozytora w Żelazowej WoliFoto: Mariusz Switulski/Shutterstock.com

Maurizio Pollini jest zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego z 1960 roku. Miał wówczas zaledwie 18 lat! Systematyczną naukę gry na fortepianie podjął, mając lat jedenaście, jako uczeń Carlo Lonatiego, a następnie u Carlo Vidusso. Dyplom Konserwatorium Mediolańskiego uzyskał w 1959. Tego samego roku rozpoczął studia kompozytorskie. W 1957 został laureatem Konkursu Wykonawstwa Muzycznego w Genewie (II nagroda); rok później na tym samym konkursie otrzymał II nagrodę (ex aequo z Ronaldo Turinim) – pierwszej nie przyznano. W 1959 roku został zwycięzcą Konkursu im. Ettore Pozzoliego w Seregno. Największy tryumf Polliniego nastąpił w 1960 r. w Warszawie na Konkursie Chopinowskim. Po powrocie do Mediolanu osiemnastoletni Pollini nawiązał kontakt z Arturem Benedetti Michelangelim, aby dalej pracować pod jego kierunkiem. Pollini rozwija światową działalność koncertową, występując z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w sławnych salach koncertowych oraz podczas renomowanych festiwali muzycznych. Określany jest jako artysta uniwersalny i wyjątkowy. [mat. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016]


Kapela Rawianie powstała 1985 w składzie: Stanisław Kitliński (harmonia), Józef Stankiewicz (skrzypce) i Bogdan Stankiewicz (bębenek). Artyści sami nauczyli się grać, praktykowali od najmłodszych lat. Kapela Rawianie należała do najstarszych kapel regionu rawskiego, popularyzowała muzykę z regionu rawskiego i opoczyńskiego. 

- Na zabawach to już się nie grywa, czy na weselach. Teraz to już inna muzyka nastała, disco polo. - wspominał nagrywany w 2011 roku Stanisław Kitliński - a lata 60.-70.-80. to się grało na żywo! Ja miałem dobrą kapelę! Saksofon, perkusja, trąbka! I tak się grało! Aż się chciało posłuchać!

Monodia Polska i Adam Strug gościli w 2018 roku w Studiu im. W. Szpilmana. Zabrzmiały tam wówczas pieśni wielkopostne, często opierające się na wariantach melodycznych zarejestrowanych przez Adama Struga w okolicach Łomży, na Kurpiach. Na repertuar składały się piesni średniowieczne, barokowe i XIX-wieczne.


***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadzi: Kuba Borysiak

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 20.00