Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Amerykański chopinista i ludowa harmonia

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 21:00
W kolejnym odcinku „Chopin na ludowo” zabrzmiały ballady kompozytora w wykonaniu Murraya Perahii. Ludową część audycji poświęciliśmy opowieściom wokół zespołu Pogranicze z Szypliszk.
Audio
  • Amerykański chopinista i ludowaharmnia (Radio Chopin/Chopin na ludowo)
Zespół Pogranicze z Szypliszk
Zespół Pogranicze z SzypliszkFoto: mat. pras. Zespołu

Murray Perahia to amerykański pianista urodzony w roku 1947, zdobywca trzech nagród Grammy. W jego wykonaniu usłyszeliśmy Balladę nr 2 a-moll op. 38, Balladę nr 3 As-dur op. 47 oraz wybrane mazurki. Perahia od początku swojej międzynarodowej kariery związany jest z muzyką Fryderyka Chopina. Był uczniem Mieczysława Horszowskiego, Rudolfa Serkina i Vladimira Horowitza. W swej sztuce łączy najlepsze tradycje pianistyczne XX wieku. Światowy rozgłos zyskał dzięki wykonaniom utworów Mozarta, m.in. kanonicznemu już nagraniu kompletu jego koncertów fortepianowych z English Chamber Orchestra. Jednak to właśnie nagrania dzieł Chopina przyniosły mu najwyższe wyróżnienia i renomę jednego z najświetniejszych chopinistów naszych czasów.

Amerykański pianista Murray Perahia Amerykański pianista Murray Perahia

W ludowej części audycji usłyszeliśmy Józefa Lutego – artystę grającego na harmonii guzikowej, członka zespołu Pogranicze z Szypliszk oraz opowieści Józefa Murawskiego, także związanego z zespołem Pogranicze.

- Muzykuję już od dawna. Mając 5 lat, na organce ustnej grałem, potem tata kupił akordeonik taki nieduży. Nauczyłem się, miałem chęci. To były lata 60. – mówił Józef Luty – Gdzie jakie melodie usłyszałem, to łapałem za akordeon i starałem się trafiać w klawisze.  Powoli, powoli się nauczyłem. Jak skończyłem szkołę podstawową, to już mnie brali na zabawy.

- Pierwszy raz pojawiliśmy się w Kazimierzu 1987 roku. – mówił Józef Murawski, kierownik zespołu Pogranicze – Zdobyliśmy pierwsza nagrodę, nagrodę dziennikarzy. W następnym roku zostaliśmy zaproszeni jako laureaci. W kolejnym roku grał już z nami Józef Luty.

Luty z początku przygrywał zespołowi na akordeonie. Jednak instrument uznany za nieautentyczny dla polskiej muzyki tradycyjnej został wycofany z konkursu OFKiŚL w Kazimierzu. Józef Luty nauczył się grać na harmonii guzikowej.

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 20.00