Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Muzykę trzeba czuć! Roman Wojciechowski - zeszłoroczny laureat Nagrody im. O. Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 21:00
W kolejnym odcinku „Chopin na ludowo” słuchamy chopinowskich ballad w interpretacji Krystiana Zimermana. Przypominamy także zwycięzcę Nagrody Oskara Kolberga z roku 2022, czyli Romana Wojciechowskiego.
Audio
Roman Wojciechowski to m.in. również zdobywca głównej nagrody - Baszty - w kategorii solistów instrumentalistów na 42. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, 2008 rok
Roman Wojciechowski to m.in. również zdobywca głównej nagrody - Baszty - w kategorii solistów instrumentalistów na 42. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, 2008 rokFoto: PAP/Mirosław Trembecki

W audycji zabrzmią trzy ballady Fryderyka Chopina w mistrzowskiej interpretacji Krystiana Zimermana, w nagraniach dla DG z roku 1987. Posłuchamy Ballady g-moll op. 23 nr 1, Ballady F-dur op. 38 nr 2 oraz Ballady As-dur op. 47 nr 3.

W „Chopinie na ludowo” pojawi się także laureat Nagrody Oskara Kolberga z roku 2022, czyli Roman Wojciechowski - skrzypek, śpiewak i saksofonista ludowy z regionu opoczyńskiego.

Ludową muzykę trzeba czuć! Nie da się jej zagrać z nut, trzeba wyssać z mlekiem matki- mawia Wojciechwski.

Roman Wojciechowski urodził się w 1949 roku w Ciebłowicach Dużych, obecnie mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie: ojciec grał na organkach ustnych i śpiewał, dziadek prowadził śpiewy przy zmarłych i podczas pielgrzymek do Częstochowy, wuj grał na bębnie w kapeli z akordeonistą Stanisławem Kościechą i skrzypkiem Władysławem Kosylakiem. Gry uczył się u Feliksa Franczaka, skrzypka z Tomaszowa. Uczył się też grać na klarnecie i saksofonie. Jest wciąż praktykującym muzykiem weselnym, grywa na potańcówkach i zabawach. Obecnie muzykuje ze swoją własną kapelą, wraz z innymi świetnymi muzykami: Radosławem Bińkiem na harmonii trzyrzędowej i Bohdanem Lipskim na bębnie. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich muzyków ludowych (m.in. Nagroda im. O. Kolberga, nagroda Muzyka Źródeł, I nagroda w kategorii solistów śpiewaków na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym).

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 10.05.2023

Godzina emisji: 20.00