Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Muzyka sprzyja młodości

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 21:00
W najbliższej audycji posłuchamy recitalu świętującej niedawno swoje 80 urodziny pianistki i pedagożki Bronisławy Kawalli. O przygodach z ludowizną opowie młody harmonista Jeremi Kowalski z Łowicza.
Bronisława Kawalla
Bronisława KawallaFoto: Wojciech Kryński / PAP

W „Chopinie na ludowo” zabrzmią nagrania mazurków oraz nokturnów chopinowskich w wykonaniu polskiej pianistki i pedagożki Bronisławy Kawalli, która 11 czerwca tego roku świętowała swoje 80. urodziny. Artystka urodziła się w Krakowie. Pierwszych lekcji muzyki udzielała jej matka, potem Maria Bilińska-Riegerowa. Studia Kawalla dobyła u Jana Ekiera; w Paryżu zaś u Monique Haas i Philippe’a Entremonta (fortepian) oraz Nadii Boulanger (kompozycja).  „Muzyka – powiedziała pianistka – jest dla mnie sposobem na życie. Pedagogikę traktuję jako posłannictwo”.

W audycji usłyszymy m.in. Mazurki op. 6, 7 i 56 a także Nokturn b-mol i Es-dur op. 9.

W części poświęconej muzyce tradycyjnej melodie z regionu łowickiego w wykonaniu młodych artystów z Kapeli Jeremiego Kowalskiego z Łowicza, a także opowieści o miłości do tradycji.

Kapela powstała w 2020 roku, mimo to ma już na swoim koncie wiele sukcesów, między innymi pierwsze miejsce w konkursie XIX edycji Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje" w Sieradzu (2020) oraz drugie miejsce na Spotkaniach z folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie (2021). Repertuar kapeli składa się w głównej mierze z oberków, kujonów oraz polek charakterystycznych dla regionu łowickiego, inspirowanych dawną muzyką tego regionu. W 2022 roku kapela zdobyła wyróżnienie w konkursie na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Jeremi Kowalski przyznaje, że zawsze podobała mi się muzyka grana na żywo. Tak wszedł w „ludowiznę”. „Postanowiłem, że nauczę się grać na klarnecie, namówili mnie do grania w ZPiT i tak się to zaczęło, ale ZPiT-y mają to do siebie, że grają w kółko i to samo, i mi się znudziło”. Jeremi Kowalski doszedł do wniosku, że ten rodzaj folkloru mniej go interesuje i woli szukać tego autentycznego…

Posłuchamy także nagrań zespołu Lautari z albumu „Azaran”.  

***

Na audycję Chopin na ludowo we wtorek (13.06) o godz. 20.00 zaprasza Kuba Borysiak.