Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Melodie z estrady, z płyty i z gór

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 19:00
Bohaterem audycji był m.in. Łukasz Murzański, młody artysta zafascynowany starszym pokoleniem muzykantów, m.in. Władysławem Trebunią-Tutką. 
Audio
Łukasz Murzański  na OFKiŚL w Kazimierzu, 2020.
Łukasz Murzański na OFKiŚL w Kazimierzu, 2020.Foto: Kuba Borysiak

Podczas festiwalu w Kazimierzu w 2020 roku wystąpił jako solista, grając na złóbcokach, zdobywając jedną z pierwszych nagród. Łukasz Murzański, młody skrzypek z Podhala, na co dzień jest instruktorem gry na skrzypcach, podczas konkursu na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu grał na złóbcokach.

- Jedyna okazja zagrać na złóbcokach to jak nie występ, to przegląd taki jak tu, w Kazimierzu. To instrument na którym nie da się zagrać w kapeli z basami i z gęślami, bo ma mniejsze pudło i jest cichszy. Nie wszyscy lubią jego dźwięk, a trzeba go jednak polubić – mówił w archiwalnym nagraniu Łukasz Murzański. - Złóbcoki zrobił mój przyjaciel, Andrzej Kalata i już drugi rok gram na tym instrumencie. Gram chałupniczo, korzystając z nagrań i płyt, ale na początku pokazywał mi jak grać chrzestny. 

W audycji słuchaliśmy tez muzyki Chopina w wykonaniu Moriza Rosenthala, polskiego pianisty i kompozytora urodzonego w 1862 roku. Był to fenomenalny chopinista złotej ery pianistyki, jeden z najwybitniejszych wirtuozów swoich czasów. Gra jego odznaczała się fenomenalną techniką i przyniosła mu światową sławę. W Chopinie na ludowo posłuchaliśmy wybranych mazurków Fryderyka Chopina z nagrań Maurycego Rosenthala z lat 1928-1942.


Moriz Rosenthal na  premierze baletu z udziałem Charliego Chaplina i Paulette Goddard w Los Angeles Moriz Rosenthal na premierze baletu z udziałem Charliego Chaplina i Paulette Goddard w Los Angeles

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 12.07.2022

Godzina emisji: 20.00