Radiowe Centrum Kultury Ludowej

W świecie mazurków i ballad Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 23:50
Tym razem w audycji „Chopin na ludowo” słuchaliśmy archiwalnych nagrań rumuńskiej pianistki Michaeli Ursuleasy, uczestniczki Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w roku 2000, która zdobyła wówczas nagrodę słuchaczy…
Audio
  • Chopin na ludowo, 20 września 2022 (Polskie Radio Chopin)
Mihaela Ursuleasa
Mihaela UrsuleasaFoto: www.ursuleasa.com/Julia Vesely

Unikalna kombinacja gry pełnej energii, najwyższej technicznej sprawności i lirycznego talentu czyni laureatkę prestiżowego Clara Haskil Competition jedną z najznakomitszych pianistek młodej generacji. Michaela Ursuleasa urodziła się w 1978 roku w rumuńskim Brasov. Publiczne koncerty dawała już mając siedem lat, a jako ośmiolatka zrealizowała pierwsze nagranie. Wkrótce zdobyła II nagrodę na International Piano Competition w Senigallii. Za radą Claudio Abbado rozpoczęła studia u Heinza Medjimoerca w Konserwatorium Wiedeńskim.

W wieku lat 16 wygrała Konkurs im. Klary Haskil. Dawała recitale w najważniejszych miastach i salach koncertowych świata, takich jak Concertgebouw, Filharmonii Kolońskiej, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zürichu i Carnegie Hall. Wśród licznych koncertów artystki warto wymienić występ z Koncertem fortepianowym Ravela z St. Paul Chamber Orchestra pod batutą Hugo Wolffa oraz z Koncertem fotepianowym G-dur KV 453 Mozarta z Amsterdam Concertgebouw Orchestra pod dyrekcją Kurta Sanderlinga.

W 1998 roku pianistka zadebiutowała na Festiwalu Salzburskim Koncertem "Jeunehomme" KV 271 Mozarta z Mozarteum Orchestra. Niecały rok później odbyła pierwsze zagraniczne tournee z Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, wykonując I Koncert fortepianowy Beethovena pod batutą Paavo Järvi.

W 2000 r. odbyła niemieckie tournee z Academy of St. Martin in the Fields i Nevillem Marrinerem, a jej następne niemieckie tournee odbyło się marcu 2003 r. z Gothenburg Symphony Orchestra i dyrygentem Neeme Järvi.

Współpracowała z Cincinnati Symphony Orchestra pod batutą Paarvo Jarvi i grała kilka recitali w Miami i St. Paul. W grudniu 2000 artystka odebrała nagrodę słuchaczy II Programu Polskiego Radia za najwybitniejszą osobowość XIV Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Niestety jej świetnie zapowiadającą się karierę przerwała śmierć. Artystka zmarła nagle 2 sierpnia 2012. W audycji wybrane mazurki i ballady, które zaprezentowała podczas wspomnianego Konkursu.

źródło: NIFC

W części poświęconej muzyce ludowej nagrania Kapeli Wiącka zwanej też Powiślkami, którą w roku 2008 tworzyli: harmonista Mariana Wiącek, skrzypek Stefan Nowaczek i bębnista Henryk Kowalczyk. Zabrzmiały także ich wspólne nagrania. W programie także muzyka zespołu Vołosi.


***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 20.00