Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Mazurki Chopina na wspomnienie tych, co odeszli

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 20:00
W specjalny wydaniu „Chopina na ludowo” m.in. wspomnienie wybitnego brazylijskiego pianisty Nelsona Freire i wybór mazurków w jego wykonaniu -  w pierwszą rocznicę śmierci. 
Audio
Nelson Freire
Nelson FreireFoto: Forum/Interfoto

W całej długiej karierze brazylijskiego artysty niezwykle ważne miejsce zajmuje muzyka Fryderyka Chopina, którą wykonywał od dziecka i z powodu której został niegdyś nazwany "małym Rubinsteinem".

– Granie Chopina w Polsce nie jest łatwe. Robię się przy tym nerwowy, nawet dziś, mając spore doświadczenie, bo byłem przecież kojarzony z Chopinem przez całe życie – mówił pianista w przerwie swojego recitalu na festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2017 roku.

– Od dziecka kocham muzykę Chopina, ale kluczowy był rok 1957 – wspominał Nelson Freire. – W Rio de Janeiro pojawił się polski pianista Aleksander Sienkiewicz, który postanowił zorganizować w Brazylii pierwszy międzynarodowy konkurs pianistyczny. Miałem wtedy 12 lat. Utwory Chopina wypełniały niemal cały program konkursu. Musiałem grać IV Balladę, Poloneza As-dur, mazurki – opowiadał w rozmowie z Różą Światczyńską.

Czytaj też:


Nelson Freire w czasie swojej długoletniej kariery koncertował na całym świecie, występując pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Pierre Boulez, Riccardo Chailly, David Zinman, Kurt Masur, Charles Dutoit, André Previn, Valery Gergiev, Seiji Ozawa, Lorin Maazel i sir Colin Davis, współpracując z najsłynniejszymi orkiestrami m.in. z filharmonikami berlińskimi, londyńskimi i izraelskimi, czy orkiestrą lipskiego Gewandhausu i Concertgebouw w Amsterdamie

Kilkakrotnie przyjmował zaproszenie NIFC do udziału w Festiwalu "Chopin i jego Europa", a także zasiadał w jury Konkursu Chopinowskiego. Artysta pozostawił ogromny dorobek fonograficzny, w tym nagrania nagrodzone m.in. Gramophone Classical Music Award, Grand Prix du Disque, Edison Music Award, Diapason d’Or, Victoire d’honneur, czy Latin Grammy Award.

W audycji także archiwalne opowieści i pieśni radomskiej pieśniarki Krystyny Ciesielskiej z Brogowej oraz pieśni pogrzebowe w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik z albumu „Requiem ludowe”  

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 20.00