Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Co usłyszałby Chopin na Spiszu?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 15:00
W audycji „Chopin na ludowo” usłyszeliśmy wybrane mazurki w wykonaniu polskiego pianisty Jerzego Godziszewskiego. W ludowej części audycji zawędrowaliśmy na polski Spisz oraz na Mazowsze Rawskie.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Shutterstock/Joaquin Corbalan P

W audycji zabrzmiały wybrane mazurki w wykonaniu polskiego pianisty Jerzego Godziszewskiego, urodzonego w Wilnie w 1935 roku, zmarłego w 2016 roku w Bydgoszczy.

Jerzy Godziszewski urodził się 24.04.1935 roku w Wilnie. Był finalistą VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz laureatem nagrody specjalnej ufundowanej przez Witolda Małcużyńskiego.

Po ukończeniu studiów muzycznych w Warszawie z odznaczeniem doskonalił swą pianistykę pod kierunkiem Arturo Benedetti Michelangeliego na kursach mistrzowskich w Arezzo. Występował w wielu krajach Europy. Prowadził aktywną działalność koncertową w Polsce. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia m.in. wszystkich utworów fortepianowych Karola Szymanowskiego oraz nagrań płytowych dla Polskich Nagrań. [materiały prasowe Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy]


bracia meto bieńkowski andrzej.jpg
Przeczytaj:
Od Metów do prezydentów. Historia muzykantów oczami Andrzeja Bieńkowskiego

Oprócz tego muzyka i opowieści ze Spisza (polskiej części tej kainy). O muzyce tego regionu opowiadali Grzegorz Kowalczyk, czyli muzyk ludowy z kapeli Wartko.

Polski Spisz to niewielki region obejmujący tylko kilkanaście wsi przy granicy polsko-słowackiej, który jest pod silnym wpływem muzyki słowacko-węgierskiej. Tożsamość etniczna mieszkańców Spisza jest dyskusyjna. Niektórzy z nich czują się Polakami, inni Słowakami, a niektórzy po prostu Spiszakami. Przez stulecia ścierały się tu wpływy słowackie, polskie, węgierskie, niemieckie, ruskie, żydowskie i cygańskie. Przed narodową agitacją początków XX wieku większość mieszkańców Spisza określała się po prostu jako  tutejsi". Muzyka polskiego Spisza ma wiele elementów wspólnych z tradycyjną muzyką węgierską i słowacką. Tam charakterystycznym tańcem i melodią jest czardasz.

Posłuchaj:

Usłyszeliśmy także nagrania z albumu „Metamuzyka”, czyli mazurki Kazimierza Meto z Gliny w interpretacji skrzypka Maćka Filipczuka, perkusisty Jakuba Suchara oraz wibrafonisty Marcina Ciupidro.

Kazimierz Meto (1922-2008) był wielkim skrzypkiem wiejskim, grającym archaiczny repertuar swojego mikroregionu (okolice Rzeczycy), wywodzący się jeszcze z XIX w. Pochodził ze wsi Glina. Był samoukiem, miał własny styl, charakteryzujący się ogromną ekspresją oraz indywidualną ornamentacją frazy. Proste motywy mazurków, oberków i polek, wielokrotnie powtarzane w ramach utworu, zyskiwały w wykonaniach Kazimierza Meto niezwykle żywe interpretacje, pulsujące typowo mazowieckim rubato.

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 20.00