Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Poznaj Roma

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 09:00
W cyklu "Mikrozbliżenia" tym razem poznajemy kulturę Romów polskich. Romowie to jedna z mniejszości etnicznych w Polsce. Od XV w. wzdłuż łuku Karpat i od strony Niziny Węgierskiej przybywały do Polski i osiedlały się grupy wędrujących Romów.
Audio
  • Mniejszość romska w Polsce (Dwójka/Mikrozbliżenia)
Przodkowie Rajmunda Siwaka
Przodkowie Rajmunda SiwakaFoto: Rajmund Siwak

Pradziadek Michał Siwak Pradziadek Michał Siwak

Ich potomkami są Romowie Karpaccy. Od XVI wieku do Polski zaczęli przybywać z Niemiec Romowie nazwani później Polska Roma - Romowie Nizinni. Obecnie w Polsce tworzą zespoły, organizacje, wydają czasopisma, są członkami Kościoła Rzymskokatolickiego, choć od kilku lat widoczny jest udział Romów w Kościele Zielonoświątkowym oraz Związku Świadków Jehowy.

 - Dużo lokalnej społeczności nie wie nawet, skąd Romowie są. Mówią, że Rumunia albo Bułgaria, tymczasem Romowie pochodzą z Indii, około 1600 roku byli już w Polsce obywatelami - opowiadał bohater audycji, lider społeczności romskiej w Krośnie Rajmund Siwak z grupy polskich Romów Galicjaków. - Z opowiadań dziadków i rodziców wiem, że zawsze było kolorowo, wesoło, rodzinnie. W naszej kulturze jest szacunek dla rodziców, starszych, każdy jest jak wujek ciocia, mówi się na "wy".


Rajmund Siwak odniósł się także do stereotypu Romów, według którego mówi się o nich jako o Cyganach, nierobach, złodziejach, oszustach, zaprzeczając takiemu przekonaniu. Cieszy się, że widoczne współcześnie zmiany pozwalają Romom korzystać swobodnie z edukacji, a także uczyć innych o swojej tożsamości etnicznej.

W rozmowie wspominał święta i zwyczaje z domu rodzinnego oraz rodzinę, m.in. dziadka, bardzo sławnego w okolicy Roma, skrzypka, który grał po weselach i uczył przyjezdnych. 

- Społeczność romska jest zamknięta, żeby coś o nie wiedzieć, naprawdę trzeba poznać Roma i jego kulturę - podkreślał. Najbardziej zaś wybija się w niej szacunek do ludzi, zwłaszcza do starszych, bo to od nich wszystkiego młodsi się mogą nauczyć. Stąd w romskim zwyczaju jest niezwykły szacunek dla  starszyzny.

***

Tytuł audycji: Mikrozbliżenia

Przygotowała: Mariana Kril

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 8.50