Nowa Tradycja 2019
22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia

Nowa Tradycja

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia rozstrzygnięte

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:40
Płyta "Po śladach" Kompanii Janusza Prusinowskiego i publikacja "Sobiescy – zachowane w dźwiękach" to zwycięzcy konkursów na Folkowy Fonogram Roku 2018 i Fonogram Źródeł.
Ta  muzyka rzeczywiście taka jest  osobista i taneczna, pełna refleksji i poezji, tradycyjna i ludowa w wyrafinowany, a zarazem prosty sposób. Bez etykietek. Po prostu świetna, pisała o tym albumie Maria Baliszewska.
"Ta muzyka rzeczywiście taka jest – osobista i taneczna, pełna refleksji i poezji, tradycyjna i ludowa w wyrafinowany, a zarazem prosty sposób. Bez etykietek. Po prostu świetna", pisała o tym albumie Maria Baliszewska.Foto: mat. pras.

Zwycięskie wydawnictwa poznaliśmy tradycyjnie podczas konferencji prasowej prezentującej szczegółowy plan Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Konkursy na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł wyłaniają najlepsze polskie wydawnictwa płytowe minionego roku, z polską muzyką folkową oraz muzyką tradycyjną. 

Jak przyznał Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia, to ewidentny sukces redakcji prezentującej niszową, trudno dostępną tematykę. - Niedawno mieliśmy zaszczyt i przyjemność świętować 25-lecia istnienia Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Kolejne wydarzenie, festiwal Nowa Tradycja, dowodzi, że muzyka ludowa i folkowa ma w Polskim Radiu swoje ważne miejsce i się rozwija - powiedział podczas konferencji. 

prusinowski janusz kompania - koncert_1200.jpg

Wyniki konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2018:

I nagroda - "Po śladach", Janusz Prusinowski Kompania, Słuchaj Uchem/Buda Musique 2018

II nagroda - "Joy!Guru" Debashish Bhattacharya, Wojtek Traczyk, Hubert Zemler, Unzipped Fly Records 2018

III nagroda - "Bramy Nieba"Vocal Varshe feat. Jacaszek, Requiem Records 2018

Jury konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2018 obradowało w składzie: Lopa Kotari – dziennikarka BBC, Simon Broughton – redaktor naczelny magazynu "Songlines", Jan Pospieszalski – dziennikarz TVP, "Gazety Polskiej", "Do Rzeczy", Tomasz Janas – krytyk muzyczny, Kuba Borysiak – dziennikarz RCKL

Mnóstwo młodych ludzi gra i uczy się od starszych mistrzów - to dla mnie spełnienie marzeń. Janusz Prusinowski

- To dla nas niezwykły prezent i komunikat, że to, co robimy od prawie trzydziestu lat - przyznał podczas konferencji muzyk Janusz Prusinowski. - Nasz praca agrarna nad tym, żeby muzyka tradycyjna rosła, była językiem żywym i używanym, się sprawdza. Dla mnie to także przykład wzorowej komunikacji z Radiowym Centrum Kultury Ludowej - ciągniemy te działania w jedną stronę. Mnóstwo młodych ludzi gra i uczy się od mistrzów, to dla mnie spełnienie marzeń i źródło tych śladów wokół. 

Zwycięski zespół Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie.

RCKL Jadwiga i Marian Sobiescy1200.jpg

Historia Jadwigi i Mariana Sobieskich

Wyniki konkursu na Fonogram Źródeł 2018:

Nagroda specjalna: dla Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za publikację "Sobiescy – zachowane w dźwiękach"

I nagroda: Towarzystwo dla Natury i Człowieka za publikację "Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy"

Dwie równorzędne II nagrody:

- Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk za płytę "Barwy nadpopradzkiej nuty. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki górali nadpopradzkich ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN"

- Fundacja Muzyka Odnaleziona za płytę "Pięciu od Bogusza" zawierającą  nagrania uczniów legendarnego skrzypka Radomszczyzny Jana Bogusza: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Józefa Papisa i Stanisława Ziei.

Dwie równorzędne III nagrody:

- Szamotulski Ośrodek Kultury za płytę "Romuald Jędraszak – portret dudziarza wielkopolskiego"

-  Gminne Centrum Kultury im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi za płytę "La la gąski na gałązki. Muzyczne tradycje dziecięce Biskupizny"

Ze względu na wysoki poziom i dużą liczbę zgłoszeń do tegorocznego konkursu na Fonogram Źródeł, jury postanowiło przyznać cztery równorzędne wyróżnienia:

- Muzeum Zachodniokaszubskiemu w Bytowie za album "Cassubia Incognita Novum"

- Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu "Na Groniach" za płytę "Gajdy z bliska – technika i repertuar"

- Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej za publikacje: "Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 4. Jurek Wrona z kapelą" oraz "Katalog V Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki"

- Stowarzyszeniu Dziedzictwo Podlasia za płytę "Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz. 2"

Jury konkursu na Fonogram Źródeł 2018 obradowało w składzie: Maria Baliszewska – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, Magdalena Tejchma – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN, prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW

***

Podczas konferencji zaprezentowaliśmy także uczestników Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", a także szczegółowy program 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", dostępny tutaj. Jego gośćmi specjalnymi będą artyści z całego świata: Hazelius Hedin ze Szwecji, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou z Maroka oraz zespół Saz'iso z Albanii.

Festiwalowe koncerty transmitowane będą na antenie Programu 2 Polskiego Radia. 

at/gs 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak