X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowa Tradycja 2019
22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia

Nowa Tradycja

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia rozstrzygnięte

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:40
Płyta "Po śladach" Kompanii Janusza Prusinowskiego i publikacja "Sobiescy – zachowane w dźwiękach" to zwycięzcy konkursów na Folkowy Fonogram Roku 2018 i Fonogram Źródeł.
Ta  muzyka rzeczywiście taka jest  osobista i taneczna, pełna refleksji i poezji, tradycyjna i ludowa w wyrafinowany, a zarazem prosty sposób. Bez etykietek. Po prostu świetna, pisała o tym albumie Maria Baliszewska.
"Ta muzyka rzeczywiście taka jest – osobista i taneczna, pełna refleksji i poezji, tradycyjna i ludowa w wyrafinowany, a zarazem prosty sposób. Bez etykietek. Po prostu świetna", pisała o tym albumie Maria Baliszewska.Foto: mat. pras.

Zwycięskie wydawnictwa poznaliśmy tradycyjnie podczas konferencji prasowej prezentującej szczegółowy plan Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Konkursy na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł wyłaniają najlepsze polskie wydawnictwa płytowe minionego roku, z polską muzyką folkową oraz muzyką tradycyjną. 

Jak przyznał Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia, to ewidentny sukces redakcji prezentującej niszową, trudno dostępną tematykę. - Niedawno mieliśmy zaszczyt i przyjemność świętować 25-lecia istnienia Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Kolejne wydarzenie, festiwal Nowa Tradycja, dowodzi, że muzyka ludowa i folkowa ma w Polskim Radiu swoje ważne miejsce i się rozwija - powiedział podczas konferencji. 

prusinowski janusz kompania - koncert_1200.jpg

Wyniki konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2018:

I nagroda - "Po śladach", Janusz Prusinowski Kompania, Słuchaj Uchem/Buda Musique 2018

II nagroda - "Joy!Guru" Debashish Bhattacharya, Wojtek Traczyk, Hubert Zemler, Unzipped Fly Records 2018

III nagroda - "Bramy Nieba"Vocal Varshe feat. Jacaszek, Requiem Records 2018

Jury konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2018 obradowało w składzie: Lopa Kotari – dziennikarka BBC, Simon Broughton – redaktor naczelny magazynu "Songlines", Jan Pospieszalski – dziennikarz TVP, "Gazety Polskiej", "Do Rzeczy", Tomasz Janas – krytyk muzyczny, Kuba Borysiak – dziennikarz RCKL

Mnóstwo młodych ludzi gra i uczy się od starszych mistrzów - to dla mnie spełnienie marzeń. Janusz Prusinowski

- To dla nas niezwykły prezent i komunikat, że to, co robimy od prawie trzydziestu lat - przyznał podczas konferencji muzyk Janusz Prusinowski. - Nasz praca agrarna nad tym, żeby muzyka tradycyjna rosła, była językiem żywym i używanym, się sprawdza. Dla mnie to także przykład wzorowej komunikacji z Radiowym Centrum Kultury Ludowej - ciągniemy te działania w jedną stronę. Mnóstwo młodych ludzi gra i uczy się od mistrzów, to dla mnie spełnienie marzeń i źródło tych śladów wokół. 

Zwycięski zespół Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie.

RCKL Jadwiga i Marian Sobiescy1200.jpg

Historia Jadwigi i Mariana Sobieskich

Wyniki konkursu na Fonogram Źródeł 2018:

Nagroda specjalna: dla Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za publikację "Sobiescy – zachowane w dźwiękach"

I nagroda: Towarzystwo dla Natury i Człowieka za publikację "Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy"

Dwie równorzędne II nagrody:

- Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk za płytę "Barwy nadpopradzkiej nuty. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki górali nadpopradzkich ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN"

- Fundacja Muzyka Odnaleziona za płytę "Pięciu od Bogusza" zawierającą  nagrania uczniów legendarnego skrzypka Radomszczyzny Jana Bogusza: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Józefa Papisa i Stanisława Ziei.

Dwie równorzędne III nagrody:

- Szamotulski Ośrodek Kultury za płytę "Romuald Jędraszak – portret dudziarza wielkopolskiego"

-  Gminne Centrum Kultury im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi za płytę "La la gąski na gałązki. Muzyczne tradycje dziecięce Biskupizny"

Ze względu na wysoki poziom i dużą liczbę zgłoszeń do tegorocznego konkursu na Fonogram Źródeł, jury postanowiło przyznać cztery równorzędne wyróżnienia:

- Muzeum Zachodniokaszubskiemu w Bytowie za album "Cassubia Incognita Novum"

- Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu "Na Groniach" za płytę "Gajdy z bliska – technika i repertuar"

- Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej za publikacje: "Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 4. Jurek Wrona z kapelą" oraz "Katalog V Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki"

- Stowarzyszeniu Dziedzictwo Podlasia za płytę "Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz. 2"

Jury konkursu na Fonogram Źródeł 2018 obradowało w składzie: Maria Baliszewska – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, Magdalena Tejchma – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN, prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW

***

Podczas konferencji zaprezentowaliśmy także uczestników Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", a także szczegółowy program 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", dostępny tutaj. Jego gośćmi specjalnymi będą artyści z całego świata: Hazelius Hedin ze Szwecji, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou z Maroka oraz zespół Saz'iso z Albanii.

Festiwalowe koncerty transmitowane będą na antenie Programu 2 Polskiego Radia. 

at/gs 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak