Historia

Jak zabito przywódców Powstania Węgierskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 00:00
16 czerwca 1958 skazanych wyprowadzono z cel o 5 rano i zaprowadzono do przygotowanych szubienic
Audio
  • Imre Nagy: Dramatyczny apel
  • W związku z powrotem Imre Nagya na stanowisko premiera węgierskiego RWE przypomina najważniejsze punkty jego programu politycznego z roku 1953.

 „ W imieniu Republiki Ludowej! Pierwszy oskarżony Imre Nagy, który urodził się w 1896 roku w Kaposvar, ojciec Józef Nagy, matka Rozalia Szabo, żonaty z Marią Egety, ma jedno dorosłe dziecko, profesor uniwersytetu, miesięczne dochody 3600 forintów emerytury, nieposiadający majątku, nie karany obywatel węgierski, zamieszkały w Budapeszcie, przy ulicy Orsó 43, jest winien przestępstwa kierowania spiskiem mającym na celu obalenie ludowo- demokratycznego ustroju państwa, jak również, jest winny zdrady ojczyzny. Dlatego Kolegium Sądu Ludowego skazuje go na karę śmierci i konfiskatę majątku”

Takie słowa można było usłyszeć w budynku sądu wojskowego przy ulicy Fó 70 w Budapeszcie w dniu 15 czerwca 1958 roku.

POWSTANIE WĘGIERSKIE W RADIACH WOLNOŚCI

Wyrok wypowiedziany przez sędziego Ferenca Vide kończył proces premiera i jego współpracowników z okresu powstania węgierskiego 1956. Wyrok nabierał mocy prawnej w chwili ogłoszenia.

Prośby o ułaskawienie skazanych nie zostały przyjęte do rozpatrzenia. Następnego dnia 16 czerwca skazanych wyprowadzono z cel o 5 rano, zaprowadzono ich do przygotowanych szubienic. Jako pierwszy, powieszony został Nagy, następny był Malater i Gimes. Po potwierdzeniu zgonu przez więziennego lekarza ciała zostały umieszczone w trumnach, zakopane na podwórzu więziennym. W lutym 1961 roku trumny wykopano i przeniesiono na Nowy Cmentarz Komunalny gdzie pochowano je w kwaterze 301 pod obcymi nazwiskami. Do 1989 roku miejsce pochówku Nagya było dla Węgrów nieznane.

WIĘCEJ O POWSTANIU WĘGIERSKIM NA NASZEJ SPECJALNEJ STRONIE

 

/