X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jak zabito przywódców Powstania Węgierskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 00:00
16 czerwca 1958 skazanych wyprowadzono z cel o 5 rano i zaprowadzono do przygotowanych szubienic
Audio
  • Imre Nagy: Dramatyczny apel
  • W związku z powrotem Imre Nagya na stanowisko premiera węgierskiego RWE przypomina najważniejsze punkty jego programu politycznego z roku 1953.

 „ W imieniu Republiki Ludowej! Pierwszy oskarżony Imre Nagy, który urodził się w 1896 roku w Kaposvar, ojciec Józef Nagy, matka Rozalia Szabo, żonaty z Marią Egety, ma jedno dorosłe dziecko, profesor uniwersytetu, miesięczne dochody 3600 forintów emerytury, nieposiadający majątku, nie karany obywatel węgierski, zamieszkały w Budapeszcie, przy ulicy Orsó 43, jest winien przestępstwa kierowania spiskiem mającym na celu obalenie ludowo- demokratycznego ustroju państwa, jak również, jest winny zdrady ojczyzny. Dlatego Kolegium Sądu Ludowego skazuje go na karę śmierci i konfiskatę majątku”

Takie słowa można było usłyszeć w budynku sądu wojskowego przy ulicy Fó 70 w Budapeszcie w dniu 15 czerwca 1958 roku.

POWSTANIE WĘGIERSKIE W RADIACH WOLNOŚCI

Wyrok wypowiedziany przez sędziego Ferenca Vide kończył proces premiera i jego współpracowników z okresu powstania węgierskiego 1956. Wyrok nabierał mocy prawnej w chwili ogłoszenia.

Prośby o ułaskawienie skazanych nie zostały przyjęte do rozpatrzenia. Następnego dnia 16 czerwca skazanych wyprowadzono z cel o 5 rano, zaprowadzono ich do przygotowanych szubienic. Jako pierwszy, powieszony został Nagy, następny był Malater i Gimes. Po potwierdzeniu zgonu przez więziennego lekarza ciała zostały umieszczone w trumnach, zakopane na podwórzu więziennym. W lutym 1961 roku trumny wykopano i przeniesiono na Nowy Cmentarz Komunalny gdzie pochowano je w kwaterze 301 pod obcymi nazwiskami. Do 1989 roku miejsce pochówku Nagya było dla Węgrów nieznane.

WIĘCEJ O POWSTANIU WĘGIERSKIM NA NASZEJ SPECJALNEJ STRONIE

 

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak