X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Bitwa pod Saratogą – sukces Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 06:04
– Było to najważniejsze wydarzenie rewolucji amerykańskiej, to był  pierwszy bój, który Amerykanie wygrali. Ponadto aresztowali oni 5 tysięcy Anglików. Dopiero później Francja weszła do wojny po stronie amerykańskiej – podkreślał dziennikarz Alex Starożyński, autor książki o Tadeuszu Kościuszce w audycji Michała Montowskiego.
Audio
  • Legenda Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych – rozmawiają dziennikarze Alex Starożyński i Michał Montowski, audycja z cyklu "Sezon na Dwójkę" (PR, 24.05.2011)
Scena kapitulacji brytyjskiego generała Johna Burgoyne pod Saratogą, 17 października 1777
Scena kapitulacji brytyjskiego generała Johna Burgoyne pod Saratogą, 17 października 1777Foto: Wikimedia Commons/dp

19 września 1777 pod Saratogą zakończyła się seria starć między wojskami amerykańskimi a brytyjskimi, które były punktem zwrotnym w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Brytyjski atak

Latem 1777 roku 10-tysięczna armia brytyjska pod dowództwem generała Johna Burgoyne'a zaatakowała z Kanady na południe w celu zdobycia miasta Albany nad rzeką Hudson w stanie Nowy Jork. Miało to doprowadzić do opanowania doliny rzeki i przecięcia kolonii amerykańskich na pół.
Wojska amerykańskie otoczyły Brytyjczyków dopiero 17 września 1777 pod Saratogą. Próba wydostania się z pułapki zakończyła się klęską. Wykończona armia brytyjska poddała się miesiąc później.

Kto stoi za sukcesem bitwy?

W bitwie pod Saratogą wielkie zasługi miał Tadeusz Kościuszko, który do Stanów przyjechał w sierpniu 1776 roku i pracował jako inżynier armii amerykańskiej.
– Był taki genialny generał Benedict Arnold, który okazał się później zdrajcą, ale wszyscy amerykańscy historycy mówią, że ta bitwa była wygrana dzięki niemu – zaznaczał Alex Starożyński. – Ja znalazłem pamiętniki i listy kilku oficerów rewolucji amerykańskiej i oni wszyscy twierdzili, że wygraliśmy dzięki Kościuszce.

Polski generał rozpoznał topografię terenu oraz możliwości jednej i drugiej strony, co było pierwszym krokiem do zwycięstwa.

Później wyrazem uznania dla jego umiejętności inżynierskich i logistycznych było powierzenie mu zaprojektowania fortyfikacji w West Point. Fort był najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim. Wzgórza nad rzeką Hudson pozwoliły armii amerykańskiej na całkowitą kontrolę nad ruchem po rzece w czasie rewolucji amerykańskiej. Do dziś w West Point stoi pomnik gen. Tadeusza Kościuszki.

Posłuchaj audycji o amerykańskich losach polskiego generała.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Statua Wolności - amerykański symbol wolności powstał we Francji

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 06:00
Konstruktorem Statuy Wolności był Francuz – Gustav Eiffel, budowniczy słynnej wieży, stojącej w Paryżu, nad Sekwaną i noszącej jego nazwisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 04:10
”Nie będzie w Stanach Zjednoczonych lub jakimkolwiek miejscu podległym ich władzy ani niewolnictwa, ani przymusowych robót” – tymi słowami zaczyna się 13. poprawka konstytucji amerykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko – nieskazitelny symbol polskości

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 06:03
Czy o naszym narodowym bohaterze, bohaterze dwóch krajów i kontynentów, można powiedzieć coś złego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja niepodległości – symbol wolności Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 06:00
243 lata temu, 4 lipca 1776 uchwalono Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III.
rozwiń zwiń