Historia

Bitwa pod Saratogą. Sukces Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 05:40
– Było to najważniejsze wydarzenie rewolucji amerykańskiej, to był  pierwszy bój, który Amerykanie wygrali. Ponadto aresztowali oni 5 tysięcy Anglików. Dopiero później Francja weszła do wojny po stronie amerykańskiej – podkreślał dziennikarz Alex Starożyński, autor książki o Tadeuszu Kościuszce w audycji Michała Montowskiego.
Scena kapitulacji brytyjskiego generała Johna Burgoyne pod Saratogą, 17 października 1777
Scena kapitulacji brytyjskiego generała Johna Burgoyne pod Saratogą, 17 października 1777Foto: Wikimedia Commons/dp

8 października 1777 roku pod Saratogą zakończyła się seria starć między wojskami amerykańskimi a brytyjskimi, które były punktem zwrotnym w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Brytyjski atak

Latem 1777 roku 10-tysięczna armia brytyjska pod dowództwem generała Johna Burgoyne'a zaatakowała z Kanady na południe w celu zdobycia miasta Albany nad rzeką Hudson w stanie Nowy Jork. Miało to doprowadzić do opanowania doliny rzeki i przecięcia kolonii amerykańskich na pół.

Wojska amerykańskie otoczyły Brytyjczyków dopiero 17 września 1777 pod Saratogą. Próba wydostania się z pułapki zakończyła się klęską. Wykończona armia brytyjska poddała się miesiąc później.

Kto stoi za sukcesem bitwy?

W bitwie pod Saratogą wielkie zasługi miał Tadeusz Kościuszko, który do Stanów przyjechał w sierpniu 1776 roku i pracował jako inżynier armii amerykańskiej.

– Był taki genialny generał Benedict Arnold, który okazał się później zdrajcą, ale wszyscy amerykańscy historycy mówią, że ta bitwa była wygrana dzięki niemu – zaznaczał Alex Starożyński. – Ja znalazłem pamiętniki i listy kilku oficerów rewolucji amerykańskiej i oni wszyscy twierdzili, że wygraliśmy dzięki Kościuszce.


Posłuchaj
50:43 Książę chłopów - Tadeusz Kościuszko.mp3 Legenda Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych – rozmawiają dziennikarze Alex Starożyński i Michał Montowski, audycja z cyklu "Sezon na Dwójkę". (PR, 24.05.2011)

 

Polski generał rozpoznał topografię terenu oraz możliwości jednej i drugiej strony, co było pierwszym krokiem do zwycięstwa.

Później wyrazem uznania dla jego umiejętności inżynierskich i logistycznych było powierzenie mu zaprojektowania fortyfikacji w West Point. Fort był najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim. Wzgórza nad rzeką Hudson pozwoliły armii amerykańskiej na całkowitą kontrolę nad ruchem po rzece w czasie rewolucji amerykańskiej. Do dziś w West Point stoi pomnik gen. Tadeusza Kościuszki.

Posłuchaj audycji o amerykańskich losach polskiego generała.

mb

Czytaj także

Statua Wolności - amerykański symbol wolności powstał we Francji

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 06:00
Konstruktorem Statuy Wolności był Francuz – Gustav Eiffel, budowniczy słynnej wieży, stojącej w Paryżu, nad Sekwaną i noszącej jego nazwisko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 04:10
”Nie będzie w Stanach Zjednoczonych lub jakimkolwiek miejscu podległym ich władzy ani niewolnictwa, ani przymusowych robót” – tymi słowami zaczyna się 13. poprawka konstytucji amerykańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Kościuszko. 206. rocznica śmierci bohatera dwóch narodów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 06:00
15 października 1817 roku zmarł Tadeusz Kościuszko, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku, które było próbą ratowania Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deklaracja niepodległości. Symbol wolności Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 05:40
245 lata temu, 4 lipca 1776 uchwalono Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III.
rozwiń zwiń