X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Thietmar – pierwszy polakożerca

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 06:04
- Jego dzieło, które – choć jest tendencyjne, zwłaszcza w sferze komentarzy, które zdradza wiele uprzedzeń, fobii Thietmara – jest nieocenionym źródłem do poznania historii słowiańszczyzny przełomu X i XI stulecia – oceniał dr hab. Grzegorz Myśliwski na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Spór o postać biskupa i kronikarza Thietmara w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą dr hab. Grzegorz Myśliwski i red. Robert Sypek. (PR, 2.04.2003)
Tablica z wizerunkiem Thietmara na fontannie miasta naprzeciwko kościoła św. Stefana w Tangermnde
Tablica z wizerunkiem Thietmara na fontannie miasta naprzeciwko kościoła św. Stefana w TangermündeFoto: Harald Rossa, źr. Wikimedia domena publiczna

25 lipca 975 urodził się biskup merseburski Thietmar, autor kroniki opisującej kontakty Niemiec z Polską X i XI wieku.

Thietmar przyszedł na świat jako trzeci syn niemieckiego możnowładcy, grafa Zygfryda von Walbeck. Jak wielu niepierworodnych synów został przeznaczony do stanu duchownego. Szlachetne pochodzenie ułatwiało w średniowieczu zdobycie stanowisk kościelnych, tak też stało się z Thietmarem, który w 1009 roku przyjął sakrę biskupią i osiadł w Merseburgu. Tam zaczął spisywać dzieje swojej diecezji, dzieło rozrosło się jednak do rozmiarów kroniki przedstawiającej dzieje Niemiec.

Thietmar opisywał między innymi długotrwałe i krwawe konflikty między królem, późniejszym cesarzem, Henrykiem II a Bolesławem Chrobrym. W kronice Thietmara Słowianie, a przede wszystkim Polacy, są przedstawiani niemal wyłącznie w negatywnym świetle.

- Chrobry jest przedstawiany jako najgorszy z władców na wschód od Łaby- mówił red. Robert Sypek w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Thietmar był zwolennikiem koncepcji Niemiec jako centrum politycznego i kulturalnego Europy, popierał też ekspansję kraju na wschód kosztem Polski. Dr hab. Grzegorz Myśliwski podkreśla jednak, że biskup Mersenburga był negatywnie nastawiony nie tylko do wschodnich sąsiadów.

- Jego niechęć była skierowana nie tylko w stosunku do Słowian, ale i całego świata. Jest taki fragmenty dotyczący Francji, którą przedstawia, jako kraj zgnilizny moralnej – wyjaśniał historyk.

Skąd wzięła się ksenofobia Thietmara? Posłuchaj audycji.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Świnka – architekt odrodzenia Królestwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 06:00
Był najwybitniejszym politykiem Polski w XIII wieku. Znany jest z tego, że prowadził politykę obrony polskiego Kościoła i polskiego języka przed germanizacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Cedynią – upokorzona duma teutońska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 05:55
W 972 roku wojska margrabiego Hodona, bez porozumienia z cesarzem, przeprawiły się na ziemie Mieszka I. Szacuje się, że przeciwko polskiemu władcy ruszyło do 3000 pieszych i ponad 1000 konnych rycerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd gnieźnieński - proeuropejskie aspiracje Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 06:00
1016 lat temu w Gnieźnie podczas swojej pielgrzymki do grobu św. Wojciecha z księciem Bolesławem spotkał się cesarz Otton III. W trakcie uroczystości władca Cesarstwa założył polskiemu księciu na głowę diadem i wręczył mu kopię włóczni św. Maurycego. Wydarzenie to przeszło do historii jako zjazd gnieźnieński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Długosz - ojciec polskiej historiografii, wychowawca królów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 05:45
604 lata temu, 1 grudnia 1415 urodził się Jan Długosz, najwybitniejszy kronikarz w dziejach polskiego średniowiecza.
rozwiń zwiń