Historia

Stanisław Vincenz - Homer huculski

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 06:22
Był obywatelem Huculszczyzny i obywatelem Europy. W swojej twórczości Vincenz udowadniał, że mądrość karpackich górali nie odbiega od mądrości greckich klasyków.
Audio
  • Audycja Elżbiety Hartwig z cyklu "Portret pisarza" poświęcona Stanisławowi Vincenzowi (PR, 24.11.1991)
  • "Po stronie dialogu - opowieść o Stanisławie Vincenzie" audycja z cyklu "Wieczór muzyki i myśli". (PR, 21.04.1984)
Chata huculska, źr. Wikimedia Commonsdp
Chata huculska, źr. Wikimedia Commons/dp

28 stycznia 1971 zmarł Stanisław Vincenz, pisarz i tłumacz, znawca Huculszczyzny, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Obco brzmiące nazwisko odziedziczył po przodkach, którzy przybyli do Polski z Francji. On sam przyszedł na świat w Słobodzie Rungurskiej niedaleko Kołomyi. Urodził się 30 listopada 1888. Jego rodzina należała do pionierów polskiego przemysłu naftowego. Vincenz dorastał wśród hal i połonin Huculszczyzny - poznawał język i kulturę ukraińsko-wołoskich górali.

Pisarza-filozofa nie ominął udział w Wielkiej Wojnie i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu związał się z PSL "Wyzwolenie" i publikował w czasopiśmie "Droga".

Dziełem życia Vincenza stał się rozpoczęty wówczas cykl książek "Na wysokiej połoninie". 

- Pisał tę książkę całe życie. Ona jest właściwie nie widomo czym: powieścią, esejem, traktem o świecie? Powstał z tego wielotomowy cykl, w którym zawarł największą część swojego życiowego doświadczenia - mówił prof. Zbigniew Jarosiński w audcyji Elżbiety Hartwig z cyklu "Portret pisarza".

Posłuchaj o niezwykłym życiu i twórczości pisarza i filozofa.

Po klęsce wrześniowej został aresztowany przez NKWD. Z więzienia wyszedł w 1940 roku i przedostał się nielegalnie na Węgry. Tam pomagał Żydom, za co uhonorowano go tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W 1946 roku nielegalnie opuścił z Węgier i przedostał do Francji. Tam osiadł w Grenoble. W 1951 roku po raz pierwszy spotkał Czesława Miłosza, co dało początek długoletniej przyjaźni. Był także stałym współpracownikiem "Kultury". Niemal do samej śmierci wygłaszał odczyty w całej Europie Zachodniej. 

bm

Czytaj także

Jaques Derrida – gwiazda współczesnej filozofii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 06:00
- Wierzę w przeżycie filozofii, uważam, że powinna żyć i przeżyć wszystkie podejrzenia na temat śmierci. Ona już przeżyła swoją śmierć – mówił Jacques Derrida na antenie PR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ondraszek. Legendarny książę zbójników

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 05:35
Jako harnaś działał mniej więcej w tym samym czasie co Janosik. Obie postacie obrosły legendą, obie spotkał tragiczny los.
rozwiń zwiń