Historia

Stacja Arctowskiego. Polacy w Antarktyce

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 05:35
Budowa stacji trwała 57 dni. Pracowano nawet po 18 godzin na dobę. Na wyspę Króla Jerzego przetransportowano tysiące ton sprzętu. Dziś stacja składa się z 14 budynków, w tym latarni morskiej, laboratorium biologicznego i meteorologicznego.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego (Stacja Arctowski), znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na Wyspie Króla Jerzego zaliczanej wraz z całym archipelagiem do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. 2009 r.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego (Stacja Arctowski), znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na Wyspie Króla Jerzego zaliczanej wraz z całym archipelagiem do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. 2009 r.Foto: PAP/Tomasz Janecki

26 lutego 1977 roku na wyspie Króla Jerzego została założona Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego.

Stacja polarna położona jest 16 tysięcy kilometrów od Polski. Impulsem do wysłania ekspedycji w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku były kończące się zasoby łowisk dalekomorskich. Ówczesny rząd PRL powziął decyzję o badaniach wód otaczających Antarktydę, czyli Antarktyki.

- Wybrałem Wyspę Króla Jerzego, gdyż uważałem to miejsce za najlepsze do przyszłych badań kompleksowych – mówił na antenie Polskiego Radia kierownik wyprawy Stanisław Rakusa-Suszczewski. - Łatwość, z jaką można było dopłynąć w ten rejon, wejść do największej na południowych Szetlandach zatoki, zatoki Admiralicji, rzucić kotwicę, stać bezpiecznie, dokonywać trudnych operacji wyładunku i lądowania na nieuzbrojonym brzegu – wyliczał kolejne powody gość audycji.


Posłuchaj
20:27 szlakiem miejsc niezwykłych____4098_96_iv_tr_0-0_113651541caf273a[00].mp3 Wyspa Króla Jerzego i polska stacja badawcza - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Szlakiem miejsc niezwykłych". (PR, 24.09.1996)

 

Budowa stacji trwała 57 dni. Pracowano nawet po 18 godzin na dobę. Na wyspę Króla Jerzego przetransportowano tysiące ton sprzętu. Dziś stacja składa się z 14 budynków, w tym latarni morskiej, laboratorium biologicznego i meteorologicznego.

Jest kierowana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN i prowadzi badania w takich dziedzinach jak oceanografia, geologia, geomorfologia, glacjologia, meteorologia, klimatologia, sejsmologia, magnetyzm i ekologia.

mjm


Zobacz więcej na temat: Antarktyda HISTORIA NAUKA
Czytaj także

Antarktyda – najbardziej zimny i wietrzny kontynent

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 07:00
- Antarktyda jest jak magnes. Po powrocie z mojego pierwszego pobytu, już marzyłem o tym, by pojechać tam po raz drugi, zobaczyć kolonie pingwinów i krajobrazy, doświadczyć tych trudnych warunków – wspominał prof. Andrzej Gaździcki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roald Amundsen - pierwszy człowiek na biegunie południowym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 05:35
95 lat temu, 18 czerwca 1928 roku, w Arktyce zaginął Roald Amundsen, norweski badacz polarny, który jako pierwszy człowiek stanął na biegunie południowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprawa "Belgiki" – z polskimi badaczami naprzeciw lodowemu pustkowiu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 05:45
5 listopada 1899 roku do portu w Antwerpii przybił statek "Belgica”. Tak się zakończyła ponad dwuletnia wyprawa. Jej uczestnicy byli pierwszymi ludźmi, którym udało się przezimować na Antarktydzie.
rozwiń zwiń