Historia

Al-Andalus - muzułmański podbój Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 06:07
- Podbój był tak szybki i niespodziewany, że zaskoczył samych władców świata muzułmańskiego. Kalif w Damaszku sam nie wiedział czy nagrodzić, czy ukarać zwycięskich dowódców – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.
Audio
  • Półwysep pod władza muzułmańską - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 4.01.2002)
Bitwa pod Guadalete
Bitwa pod GuadaleteFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

1306 lat temu, 29 kwietnia 711 na Gibraltarze wylądowały muzułmańskie wojska pod wodzą Tarika ibn Zijada. Rozpoczął się islamski podbój Półwyspu Iberyjskiego.

W tym czasie znakomita większość tego terenu znajdowała się pod panowaniem Królestwa Wizygotów. Dość słabego, ale jednak stanowiącego poważną siłę w ówczesnym świecie. Nic nie zapowiadało rychłej klęski.

W ciągu siedmiu lat, do 718 roku oddziały muzułmańskie (Arabowie i Berberowie) opanowali prawie cały Półwysep Iberyjski, z wyjątkiem ziem zajmowanych przez Basków i kawałka Asturii.

Rozpoczęła się nowa epoka, długowieczne rządy muzułmanów na zachodnim krańcu Europy. Ludność hiszpańska poczęła nazywać najeźdźców Moros, to znaczy Maurowie. Opanowany przez siebie obszar nazwali Al-Andalus, stąd nazwa dzisiejszej Andaluzji.

Pochód muzułmański nie zatrzymał się na terenie Hiszpanii. Szedł dalej w stronę Francji i został zatrzymany przez Karola Młota dopiero w 732 roku w bitwie pod Poitiers.

- Podbój był tak szybki i niespodziewany, że zaskoczył samych władców świata muzułmańskiego. Kalif w Damaszku sam nie wiedział czy nagrodzić, czy ukarać zwycięskich dowódców – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.

Zdobyte ziemie półwyspu zostały włączone do kalifatu damasceńskiego. Sytuacja uległa zmianie w 755 roku, gdy dynastia Umajjadów została obalona, a jedyny ocalały jej członek przedostał się na teren Półwyspu Iberyjskiego. Abd-ar Rahman szybko przejął władzę i stworzył niezależny emirat ze stolicą w Kordobie.

Rekonkwista, czyli proces odbijania ziem spod władzy muzułmańskiej, ruszyła z Asturii dopiero w drugiej połowie IX wieku. Kampania trwała blisko osiem wieków.

O muzułmańskich rządach w średniowiecznej Hiszpanii posłuchaj w audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

mjm

Czytaj także

Rekonkwista – wypędzić Maurów z Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 05:35
- Osiem wieków obecności muzułmańskiej w Hiszpanii to okres po dziś dzień bardzo widoczny. W Andaluzji muzyka, architektura, obyczaje noszą bardzo wyraźne ślady tej obecności – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Katolicka – królowa nowożytnej Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 06:06
- Izabela niewątpliwie przyczyniła się do zbudowania potęgi hiszpańskiej: zjednoczenia kraju, wypraw za ocean. Jednak owoców jej polityki następne pokolenia wykorzystać nie potrafiły. To już po prostu nie jej wina – mówił prof. Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń