Historia

Zygmunt Kujawski - lekarz batalionu "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 06:00
- To było przedziwne, że młodzież wówczas żyła tylko Polską (...). Spotykałem się w trakcie mojej służby lekarskiej z rannymi i umierającymi, oni wszyscy ginęli z wielkim przejęciem, że umierają za Polskę - wspominał Zygmunt Kujawski, lekarz, który ratował żołnierzy AK, na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa Bogusława Czajkowskiego z Zygmuntem Kujawskim. (PR, 31.05.1971)
Żołnierze batalionu Zośka w czasie Powstania Warszawskiego, źr. Wikimedia Commonsdp
Żołnierze batalionu Zośka w czasie Powstania Warszawskiego, źr. Wikimedia Commons/dp

100 lat temu, 7 marca 1916 urodził się Zygmunt Kujawski, doktor nauk medycznych, żołnierz AK. 

Przyszedł na świat w Piotrkowie Trybunalskim. W młodości, jak wielu późniejszych bohaterów podziemia, należał do harcerstwa. Po zdaniu matury zaczął naukę w Szkole Podchorążych Sanitarnych w Warszawie. Pierwotnie planował studiować medycynę w Łodzi, jednak spóźnił się na egzaminy wstępne, bo... prowadził w tym czasie zajęcia na obozie harcerskim. 

Po wybuchu II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej, służył jako dowódca pociągu sanitarnego. Po zniszczeniu składu w trakcie bombardowania, wycofał się na wschód, gdzie służył jako lekarz 25. pułku piechoty. 

Po klęsce wrześniowej zaczął pracę w warszawskim Szpitalu Ujazdowskim. To wówczas nawiązał pierwsze kontakty z konspiracją.

Z uwagi na harcerską przeszłość, został skierowany do szkolenia sanitariuszek (wśród których wiele było harcerek). Wkrótce został przeniesiony do Kedywu, co miało związek z wnioskami, jakie wyciągnięto po Akcji pod Arsenałem. Uznano wówczas, że akcje podziemia mają zbyt małe zaplecze medyczne.

Został przydzielony do batalionu "Zośka". Brał udział w kilku akcjach zbrojnych, opatrując rannych żołnierzy. Posłuchaj wspomnień Zygmunta Kujawskiego o akcjach zbrojnych, w których brał udział, w tym o akcji, w której zginął Tadeusz Zawadzki "Zośka".

Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po upadku zrywu dostał się do niemieckiej niewoli, tam nadal opiekował się żołnierzami "Zośki". Po wojnie kontynuował praktykę lekarską.

Zmarł 16 sierpnia 1996. Był bardzo szanowany przez kolegów z jednostki. Wielu z nich zawdzięczało mu życie. 

bm

Czytaj także

Stanisław Sieradzki "Świst" - jeden z bohaterów "Zośki"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 05:55
Żołnierz-ochotnik w wojnie obronnej 1939 roku, harcerz, członek Szarych Szeregów i słynnego batalionu "Zośka". Jeden z tych, o których mówiono - "umieli pięknie żyć i pięknie umierać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Pełczyński. Drugi po dowódcy Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:50
- Długo toczyły się dyskusje. Rozumieliśmy wszyscy, że zbliżamy się do punktu, by dać świadectwo, czy chcemy być wolni - wspominał rozmowy na temat rozpoczęcia Powstania Warszawskiego gen. Tadeusz Pełczyński.
rozwiń zwiń