Historia

Zdzisław Najder: naród i ojczyzna u Zbigniewa Herberta to nie to samo

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 05:45
- Zbyszek należał do tego typu poetów - i zdawał sobie z tego sprawę - którzy przyjmują "ja" zbiorowe, mówi w imieniu własnym, ale i jako reprezentant - mówił prof. Zdzisław Najder. 
Prof. Zdzisław Najder, 2013
Prof. Zdzisław Najder, 2013Foto: Polskie Radio

98 lat temu, 29 października 1924 roku urodził się Zbigniew Herbert. W rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku przypominamy wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały.

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl

Zobacz i posłuchaj, co Zdzisław Najder, historyk literatury, mówił o znaczeniu w twórczości Herberta pojęć "ojczyzna" i "naród" w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl. Nagranie z 2013 roku.

Herbert.polskieradio.pl to wyjątkowy portret Poety, na który składają się przede wszystkim starannie dobrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta: wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, o sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste.

Serwis Herbert.polskieradio.pl to również zbiór najciekawszych radiowych wypowiedzi o Poecie. Licznie zgromadzonym dźwiękom - uporządkowanym według tematów: portret twórcy, Lwów, problematyka patriotyczna twórczości Herberta, spotkania z Panem Cogito, podróże Poety, jego korespondencja - towarzyszą filmy oraz galerie zdjęć.

Wśród nagrań wideo znajduje się opowieść Katarzyny Herbert o codziennej pracy twórczej jej męża (w krótkim filmie zobaczymy pełne książek i pamiątek warszawskie mieszkanie poety) oraz wspomnienie Julii Hartwig (poetka czyta poświęcony Herbertowi jeden ze swoich nowych wierszy).

Herbert.polskieradio.pl prezentuje również rękopisy najsłynniejszych wierszy, zdjęcia z albumu rodzinnego oraz niezwykłe rysunki z podróżniczych szkicowników Poety. Ciekawostką jest również publikowana po raz pierwszy, sporządzona ręką Herberta gazetka z Francji - "Dzwonek bretoński".

im

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Herbert
Czytaj także

96. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 05:55
– Pan Cogito to jegomość myślący. Wymyśliłem tę postać, żeby mówiła za mnie, bo sam nie bardzo lubię bezpośrednich zwierzeń. Ale nie zawsze się z nią zgadzam – mówił Zbigniew Herbert w jednym z archiwalnych wywiadów Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Herbert: każdy wiersz był niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 06:00
- Raczej pracował w nocy. W dzień odsypiał, czytał, siedział w bibliotece - opowiadała Katarzyna Herbert o codziennej pracy twórczej męża.
rozwiń zwiń