Historia

Katarzyna Herbert: każdy wiersz był niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 06:00
- Raczej pracował w nocy. W dzień odsypiał, czytał, siedział w bibliotece - opowiadała Katarzyna Herbert o codziennej pracy twórczej męża.
Katarzyna Herbert, 2013
Katarzyna Herbert, 2013Foto: PR

Dziś mija 95. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta.

Zobacz i posłuchaj, co o pracy męża mówiła Katarzyna Herbert w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl w 2013 roku:

W rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku przypominamy wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały.

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl.

Herbert.polskieradio.pl to wyjątkowy portret Poety, na który składają się przede wszystkim starannie dobrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta: wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, o sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste.

Serwis Herbert.polskieradio.pl to również zbiór najciekawszych radiowych wypowiedzi o Poecie. Licznie zgromadzonym dźwiękom - uporządkowanym według tematów: portret twórcy, Lwów, problematyka patriotyczna twórczości Herberta, spotkania z Panem Cogito, podróże Poety, jego korespondencja - towarzyszą filmy oraz galerie zdjęć.

Wśród nagrań wideo znajduje się opowieść Katarzyny Herbert o codziennej pracy twórczej jej męża (w krótkim filmie zobaczymy pełne książek i pamiątek warszawskie mieszkanie poety) oraz wspomnienie Julii Hartwig (poetka czyta poświęcony Herbertowi jeden ze swoich nowych wierszy).

Serwis Herbert.polskieradio.pl prezentuje również rękopisy najsłynniejszych wierszy, zdjęcia z albumu rodzinnego oraz niezwykłe rysunki z podróżniczych szkicowników Poety. Ciekawostką jest również publikowana po raz pierwszy, sporządzona ręką Herberta gazetka z Francji - "Dzwonek bretoński".

im

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Herbert
Czytaj także

Zbigniewa Herberta przypadki najdawniejsze

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 14:00
Prapradziadek jednego z największych polskich poetów nie był Polakiem - przybył na początku XIX wieku do Lwowa gdzieś z monarchii habsburskiej... Dziś rocznica urodzin Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń