Historia

Wiosenne migracje nietoperzy. Co zrobić, gdy nietoperz wleci do mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 12:42
Wiosna to pora migracji nietoperzy. Wędrujące nietoperze, chcąc schronić się przed światłem, szukają kryjówek. Często przez uchylone okna wpadają do naszych mieszkań. Chowają się najczęściej za książkami czy zasłonami, skąd trudno im potem się wydostać.
W Polsce możemy spotkać co najmniej 28 gatunków nietoperzy
W Polsce możemy spotkać co najmniej 28 gatunków nietoperzyFoto: Rights Managed/East News
  • Rozpoczyna się okres migracji nietoperzy. W tym czasie może się zdarzyć, że ssak ten - w poszukiwaniu kryjówki na dzień - wleci nam do mieszkania.
  • Co należy wówczas zrobić? O tym opowiedział w "Czterech porach roku" chiropterolog dr Andrzej Kepel.

Nietoperze są sezonowymi nomadami. Jesienią z kolonii rozrodczych lecą na zimowiska (jesienna migracja), a wiosną odwrotnie (wiosenna migracja). - O tej porze roku wewnętrzny kalendarz, budzik mówi nietoperzom: sprawdź, co się dzieje, bo może już czas lecieć w miejsce rozrodu. Jeśli jest kilkanaście stopni na plusie, no to taki zwierzak ruszy - powiedział w audycji "Cztery pory roku" chiropterolog dr Andrzej Kepel.

W tym czasie można spotkać te ssaki w różnych miejscach, w których do tej pory ich nie zaobserwowaliśmy, np. na klatkach schodowych, w skrzynkach z licznikami energetycznymi, w wywietrznikach czy za okiennicami. Nietoperze traktują te miejsca jako tzw. kwatery przejściowe, kryjówki na dzień. Ich obecność w budynku nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Najlepiej pozostawić je w spokoju.


Czytaj także:


Co zrobić, gdy nietoperz wleci nam do mieszkania?

Gdy nietoperz wleci do naszego mieszkania w nocy, należy zamknąć wszystkie drzwi, by nie poleciał w głąb mieszkania. W pomieszczeniu, w którym się znalazł, nie zapalajmy światła/zgaśmy światło (jeśli pozostawimy włączone światło, nietoperz skupi się na szukaniu kryjówki, a nie na ucieczce) i otwórzmy szeroko okno (odsuńmy firanki i zasłony). Tak aby jedyna droga ucieczki prowadziła na zewnątrz mieszkania. - Zwykle jest tak, że nietoperz chwilkę pokrąży i wyleci - wskazał dr Kapel.


Jeśli chcemy przenieść nietoperza, który rozgościł się na naszej ścianie lub firance, należy - nie dotykając go gołymi rękoma - włożyć go do jakiegoś pojemnika, pudełka (po butach, po herbacie itp.). Najpierw trzeba go przykryć pudełkiem, a następnie wsunąć pod niego kawałek sztywnego kartonu - od dołu do góry - tak, aby zwierzak znalazł się w pudełku. Tak "opakowanego" nietoperza należy wypuścić - wystawić pudełko na parapet, na balkon - po (!) zachodzie słońca.

- Ważne! Większość nietoperzy ma kłopoty ze startem z ziemi. To nie są helikoptery. Naturalnym sposobem startu dla nietoperzy jest skok w dół, nabranie prędkości i polecenie. W związku z tym to pudełko należy położyć nie na posadzce balkonu, ale na jakimś stoliku, parapecie, metr nad ziemią - wyjaśnił gość radiowej Jedynki. Dodał, by się nie martwić i nie próbować pomóc, jeśli ssak nie opuści natychmiast pudełka. Nietoperze potrzebują chwili, by się "rozchodzić".


Posłuchaj
09:32 Jedynka/Cztery pory roku nietoperze 5 kwiecień 2024 11_15_40.mp3 Wiosenne migracje nietoperzy. Co zrobić, gdy nietoperz wleci nam do mieszkania? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W letnich kryjówkach - najczęściej są to: strychy budynków, szczeliny w ścianach, puste przestrzenie pod deskami, dziuple drzew, płaty odstającej kory, jaskinie i bunkry - nietoperze tworzą kolonie rozrodcze. Pozostają w nich do czasu, aż ich młode się usamodzielnią. Bardzo ważne jest, by im w tym okresie nie przeszkadzać. Warto przypomnieć, że nietoperze zjadają komary, więc jeśli nie ma takiej konieczności, nie należy ich w ogóle ruszać.

W przypadku jakichkolwiek problemów można skontaktować się np. z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra" - 604 83 65 83.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: chiropterolog dr Andrzej Kepel

Data emisji: 5.04.2024 r.

Godzina emisji: 11.00-12.00

Jedynka/lasy.gov.pl/kk/wmkor