X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Dbajmy o prawdę historyczną". Interwencja MSZ ws. serialu Netflix

10.11.2019 17:37
Chodzi o mapę przedstawioną w serialu dokumentalnym "Iwan Groźny z Treblinki", dostępnym na platformie Netflix. Ukazuje ona rozmieszczenie niemieckich obozów koncentracyjnych w obecnych granicach Polski. MSZ skrytykowało amerykański koncern medialny.
Screen z serialu Iwan Groźny z Treblinki
Screen z serialu "Iwan Groźny z Treblinki"Netflix

Serial najpewniej nie wywołałby takich emocji, gdyby nie ukazana w nim mapa Europy z czasów II wojny światowej. Przedstawiono na niej rozmieszczenie niemieckich obozów koncentracyjnych, ale w obecnych granicach Polski. O tym, że przygotowujący mapę nie do końca orientowali się w historii, świadczy także fakt, że pod naszym krajem umieszczono Czechosłowację.

Polska dyplomacja postanowiła w tej sprawie interweniować. Na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do koncernu medialnego z USA: "Netflix, dbajmy o prawdę historyczną!".

"W czasie, o którym mowa w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic" - czytamy na oficjalnym profilu MSZ na Twitterze.

"Ani razu nie padło słowo „Niemcy”"

W serialu podano, że choć obozy znajdowały się w Polsce, były nazistowskimi. Produkcja jednak, ze względu na mapę, zdążyła wywołać sporą dyskusję na Twitterze. Włączyła się w nią np. Magdalena Ogórek. Publicystka tak oceniła "Iwana Groźnego z Treblinki": "Dobry?? Non stop zbliżenia na mapę z napisem „Poland” (mapa powojenna(!)), gdy jest mowa o obozach. Cały czas pada: „nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce”. Jeszcze ani razu nie padło słowo „Niemcy” - jestem po II odc. Realizacyjnie oczywiście bardzo sprawny".

Serial jest reklamowany przez Netflixa tak: "Staruszek z Cleveland trafia przed izraelski sąd. Czy naprawdę jest strażnikiem z nazistowskiego obozu śmierci znanym jako Iwan Groźny?".

IAR/PAP/interia/PR24/dad