X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Dla Polski i państw bałtyckich zagrożenie płynie ze strony Rosji"

17.02.2020 10:06
Mówiąc o wspólnej strategii europejskiej, przede wszystkim należy spojrzeć na percepcję zagrożeń. Problem w UE polega na tym, że różnimy się, gdy chodzi o kwestię ich postrzegania – mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Audio
  • W Monachium przez trzy dni światowi liderzy rozmawiali o wyzwaniach stojących przed światem. Materiał Karola Surówki (IAR)
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczPAP/EPA/RONALD WITTEK

Czaputowicz uczestniczył w niedzielę w panelu pt. „Europe that projects”, który odbył się podczas ostatniego dnia 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

W swojej wypowiedzi - jak poinformowało MSZ w komunikacie - minister Czaputowicz podkreślił, że w Europie Środkowej i Wschodniej postrzeganie zagrożeń i kierunku, z którego płyną, jest odmienne, niż w niektórych państwach Zachodu. - Dla Polski i państw bałtyckich zagrożenie płynie ze strony Rosji, która już udowodniła, że potrafi używać siły militarnej do realizacji swoich interesów - mówił, cytowany w komunikacie, minister.

Szef MSZ: USA kluczowe dla bezpieczeństwa Europy

Szef polskiej dyplomacji podkreślał także, że Polska nie może zgodzić się ze stanowiskiem niektórych krajów UE, traktujących Rosję, Chiny i USA w tych samych kategoriach. W toku dyskusji ocenił, że Stany Zjednoczone to dojrzała demokracja i Unia Europejska dzieli z nimi wspólne wartości, nawet jeżeli nie wszystkie działania USA znajdują poparcie każdego z państw członkowskich. - W dłuższej perspektywie nie możemy budować europejskiego bezpieczeństwa bez współpracy z USA – zaznaczył.

Czaputowicz odniósł się także do kwestii rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich, odwołując się do ubiegłorocznych doświadczeń polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim. Podkreślił, że należy dać krajom kandydującym więcej poczucia sprawczości w procesie akcesji i traktować je po partnersku. - Staraliśmy się prowadzić partnerski dialog, a nie tylko ograniczać się do wskazywania wymagań, które kraje te muszą spełnić, aby możliwe było rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych – mówił minister.

Brak norm i zasad

Jak podał resort, obok spraw związanych z przyszłością i stabilnością UE, paneliści poruszyli kwestie współpracy w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony oraz NATO, europejskiej architektury bezpieczeństwa i europejskiej polityki sąsiedztwa.

"Minister Czaputowicz podkreślił, że w naszym regionie problemem nie jest brak norm i zasad, które mogłyby stworzyć stabilny porządek bezpieczeństwa, lecz ich stosowanie. Szef polskiej dyplomacji przypomniał w tym kontekście naruszanie granic w Gruzji, agresję militarną na Ukrainę i bezprawną aneksję Krymu" - czytamy w komunikacie.

W dyskusji panelowej z udziałem ministra Czaputowicza uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych Francji Jean-Yves le Drian i Włoch – Luigi Di Maio, a także Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell Fontelles oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Wielkiej Brytanii Mark Sedwill.

Spotkanie ministrów Polski i Iranu

Jak poinformowało MSZ, w ostatnim dniu wizyty na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister Czaputowicz spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Iranu Dżawadem Zarifem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Wielkiej Brytanii Markiem Sedwillem. "W rozmowie z ministrem Zarifem szef polskiego MSZ zapewnił, że Polska wspiera deeskalację w regionie Zatoki Perskiej i gotowa jest odegrać konstruktywną rolę w tym procesie. Wyraził przy tym nadzieję, że Iran będzie kontynuował współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, zgodnie ze swoją deklaracją ze stycznia br." - podało MSZ.

Natomiast - jak dodano w komunikacie - z doradcą brytyjskiego premiera szef polskiej dyplomacji omówił współpracę polsko-brytyjską w ramach NATO, jak również wymienił poglądy nt. współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po brexicie.

W sobotę podczas drugiego dnia konferencji monachijskiej Czaputowicz uczestniczył w spotkaniu Inicjatywy Trójmorza wraz z m.in. prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i ministrem energetyki USA Danem Brouillette'em. Z kolei w piątek szef MSZ wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez think-tank GLOBSEC, poświęconym m.in. przyszłości Unii Europejskiej.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi unikalne, prestiżowe międzynarodowe forum dyskusji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów, ekspertów oraz przedstawicieli nauki.

IAR/PAP/dad