Redakcja Polska

UE przedłużyła sankcje wobec Wiktora Janukowycza

05.03.2020 14:38
Unia Europejska przedłużyła do marca przyszłego roku sankcje wobec byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i jego współpracowników za defraudacje publicznych pieniędzy. Jutro decyzja krajów członkowskich zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Audio
  • UE przedłużyła sankcje wobec Wiktora Janukowycza i jego ludzi za defraudacje pieniędzy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczA_Lesik/Shutterstock.com

10 osób będzie miało przez kolejny rok zakaz wjazdu do Unii i zablokowane pieniądze w europejskich bankach. Sankcjami objęci są Wiktor Janukowycz, jego syn i ośmiu współpracowników. Winą za sprzeniewierzenie funduszy i nielegalne przesyłanie za granicę obarczyły ich już nowe władze Ukrainy, a unijne rządy nałożyły sankcje w kwietniu 2014 roku. Były prezydent wiele razy kwestionował ich zasadność. Argumentował, że z chwilą nałożenia restrykcji nie toczyły się przeciwko niemu żadne postępowania i złożył skargę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Sędziowie z Luksemburgu przyznali mu częściowo rację , ale utrzymali w mocy sankcje z lat 2015-2016, bo już wtedy Janukowycz i jego współpracownicy byli objęci dochodzeniami. Początkowo na czarnej, unijnej liście było ponad 20 osób, ale później z Kijowa nadeszły informacje, że niektóre z tych osób nie są już objęte postępowaniem, dlatego zostały one usunięte z listy.

IAR/dad

W Mińsku wystawa karykatury Eryka Lipińskiego

05.03.2020 10:49
W Galerii "Uniwersytet Kultury" w stolicy Białorusi - Mińsku - została otwarta wystawa prac Eryka Lipińskiego ze zbiorów warszawskiego Muzeum Karykatury. Ekspozycja została zorganizowana przez Instytut Polski w Mińsku i potrwa do 18 marca 2020 roku.

Polska zaoferowała Grecji pomoc w ochronie granicy z Turcją

05.03.2020 11:18
Szef MSWiA Mariusz Kamiński powiedział w Brukseli, że Polska jest gotowa wysłać 100 funkcjonariuszy straży granicznej i 100 policjantów

Women Leadership Forum w Warszawie z udziałem księżnej Rumunii

05.03.2020 12:26
Rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy Polską i Rumunią, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet w polityce, ekonomii i edukacji, są głównymi tematami Women Leadership Forum w Warszawie. Gośćmi honorowymi wydarzania są Jej Królewska Wysokość Małgorzata, Strażniczka Korony oraz Jego Królewska Wysokość Radu, książę Rumunii.