X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zwycięstwo PGNiG w sporze z Gazpromem. Prezes PGNiG: Gazprom musi oddać Polsce ponad 6 miliardów złotych

01.04.2020 08:56
- Dzień, w którym został ogłoszony wyrok ws. sporu z Gazpromem, przejdzie do historii. Pokazuje to, że z takim gigantem też można wygrać. (…) Sukces jest olbrzymi, czekaliśmy na niego kilka lat - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Audio
  • Jerzy Kwieciński o wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie ws. sporu z Gazpromem ("24 pytania")
Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG
Jerzy Kwieciński, prezes PGNiGFoto: PR24

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał korzystną decyzję dla PGNiG w sporze z rosyjskim Gazpromem. Trybunał nakazał wstecznie zmienić cenę w kontrakcie jamalskim, zgodnie z którym nasz kraj zaopatruje się w gaz od Rosjan. Według PGNiG, oznacza to konieczność zwrotu przez Gazprom ok. 1,5 mld dol.

Wieloletni ciężar

gazprom free shutt 1200.jpg
Minister Jacek Sasin: za dwa lata całkowicie uniezależnimy się od rosyjskiego gazu

Ustalona przez arbitraż cena kontraktowa obowiązuje wstecznie, od 1 listopada 2014 r., czyli od złożenia przez polską spółkę wniosku o renegocjację ceny kontraktowej. Jerzy Kwieciński podkreślił, że rozstrzygnięcie sztokholmskiego trybunału jest olbrzymim sukcesem nie tylko dla firmy, którą zarządza, ale również dla Polski. Wskazał, że kontrakt jamalski to coś, co "bardzo nam ciążyło przez wiele lat".

- Został podpisany w 1996 roku. W 2010 doszło do niekorzystnej dla naszego kraju renegocjacji kontraktu. W konsekwencji płaciliśmy jedną z najwyższych cen za gaz na świecie. Były to kwoty absolutnie nierynkowe. Nie ma co ukrywać, że byliśmy wykorzystywani. W związku z tym orzeczenie trybunału to sukces, na który czekaliśmy kilka lat - stwierdził.

"Jesteśmy przygotowani na próbę odwołania się Gazpromu"

Postępowanie arbitrażowe trwało od 2014 roku. Jak ocenił Jerzy Kwieciński, dzień, w którym został ogłoszony wyrok, przejdzie do historii. - Pokazuje to, że z takim gigantem też można wygrać. Rosjanie mogą próbować odwoływać się od wyroku do norweskiego sądu powszechnego. Jesteśmy na taki wariant przygotowani - zapewnił prezes PGNiG.

1200_Kwieciński_Polskie_Radio_Free.jpg
Prezes PGNiG o "tarczy antykryzysowej": wiele krajów poszło za naszym przykładem

Kontrakt jamalski podwójnie niekorzystny

Jerzy Kwieciński przyznał, że początkowo, w 2014 roku, polska spółka próbowała negocjować z Gazpromem i dojść do ugody, jednak okazało się to nieskuteczne. Dodał również, że kontrakt jamalski, którego obowiązywanie kończy się w 2022 roku, jest dla Polski podwójnie niekorzystny.

- Po pierwsze z powodów finansowych, a po drugie dlatego, że jest niepewny. Gazprom od czasu do czasu przykręcał kurek z gazem. Trudno z takim partnerem współpracować. Kontrakt był dla Polski wybitnie niekorzystny. Dlatego w ubiegłym roku skorzystaliśmy z możliwości jego wypowiedzenia. Gdybyśmy tego nie zrobili, to trwałby on jeszcze przez kilka lat - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.


Polskie Radio 24/db/dad