X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent w Rzymie: Europa powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w czasie pandemii

23.09.2020 15:23
Prezydent Andrzej Duda w Rzymie, podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty drugiej kadencji, zwracał uwagę, że nasz kontynent nie powinien być uzależniony od dostaw środków medycznych z zewnątrz. W początkowej fazie pandemii większość ich dostaw do Europy kierowana była z Chin. W stolicy Włoch polski prezydent rozmawia o walce z efektami pandemii, sytuacji na Białorusi i relacjach wewnątrz NATO.
Audio
  • Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Rzymie [POSŁUCHAJ]
Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie Spallanzani
Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie SpallanzaniPAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda odwiedził rzymski Instytut Spallanzani, będący na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. W oświadczeniu wygłoszonym w Instytucie Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia COVID-19, prezydent przypomniał o zaangażowaniu polskiej misji medycznej w Lombardii w walkę z koronawirusem.

- Powinniśmy pod tym względem dzięki wspólnemu działaniu, porozumieniu się, jako Europa stać się samowystarczalni, abyśmy te środki, które są potrzebne na wypadek pandemii, mogli wyprodukować i zabezpieczyć sami, abyśmy nie musieli ich poszukiwać poza Europą - mówił prezydent. - Chciałbym, żeby to dzisiejsze podpisanie umowy było właśnie dla całej Europy symbolem współpracy i tego, jak trzeba działać, by w przyszłości być jak najskuteczniejszym w tej walce - dodał.

Według niego tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać gwarancję dostawy i gwarancję jakości tych produktów. - Wszyscy wiemy, że walka z pandemią koronawirusa pokazała, jak ważna jest pewność dostawy i jakość takich środków jak maseczki, kombinezony, rękawice (...) i inne środki zabezpieczające lekarzy i personel medyczny czy środki ratujące życie pacjentów, jak choćby respiratory - wyliczał prezydent.

Dyrektor generalna tego ośrodka Marta Branca podkreśliła, że w walce z koronawirusem niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad sanitarnych. - W ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale też inne osoby podczas gdy lekarze na całym świecie starają się znaleźć szczepionkę - podkreśliła.

Walka z gospodarczymi skutkami pandemii, Białoruś, współpraca w NATO oraz sytuacja migracyjna - to główne tematy rozmowy prezydentów Polski i Włoch. Przebywający z wizytą w Rzymie Andrzej Duda spotkał się z Sergio Mattarellą.

"Włochy heroicznie walczyły z COVID-19. Wspólnie stawiamy czoła nie tylko pandemii. Współpracujemy w sprawach UE, naszego sąsiedztwa i wyzwań globalnych. Doświadczenia prezydenta Mattarelli są dla mnie bardzo cenne" - napisał na Twitterze po spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Jak przekazał Polskiemu Radiu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, włoski przywódca poparł postulowane przez Andrzeja Dudę zacieśnienie współpracy finansowej i inwestycyjnej w działalność produkcyjną w Unii Europejskiej. Obaj przywódcy zgodzili się, że dużą rolę w tej współpracy mają do odegrania firmy z Polski i Włoch. "Trzeba rozwijać współpracę na osi Północ-Południe" - zaznaczył prezydencki minister.

Obaj prezydenci wyrazili zaniepokojenie sytuacją na Białorusi i brak akceptacji dla działań przeciwko jej obywatelom. "Należy oddać głos Białorusinom w wolnych wyborach, aby mogli określić przyszłość, nikomu nie wolno traktować Białorusi instrumentalnie, to dotyczy także Rosji. Unia Europejska musi być w sprawie Białorusi aktywna i podejmować decyzje, które wspierałyby prawo Białorusinów do wolnych wyborów" - relacjonował Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda i Sergio Mattarella podkreślili również potrzebę jedności atlantyckiej i dialogu między Europą i USA. Jak zaznaczył prezydencki minister, podstawą takiej jedności jest wspólna wizja bezpieczeństwa w ramach całego Sojuszu, a to wpływa także na rolę Polski i Włoch jako krajów z dwóch flanek NATO.

Prezydenci omówili też problemy migracji z Południa i Wschodu. "Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego" - zadeklarował Krzysztof Szczerski.

Ponadto przywódcy rozmawiali o współpracy w walce z COVID-19, o poszukiwaniu europejskiej szczepionki i badaniach naukowych. Prezydent Mattarella podziękował za przyjazd polskiej wojskowej misji medycznej do Lombardii sprzed kilku miesięcy.

Późnym popołudniem prezydent odwiedzi też rzymską siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. W tym roku Polska dołączyła do tej wyspecjalizowanej organizacji ONZ.

W czwartek polska delegacja odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino w związku z 50. rocznicą śmierci generała Władysława Andersa. W piątek w Watykanie prezydent zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

IAR/PP