X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Andrzej Duda rozpoczął wizytę na Litwie. Z Gitanasem Nausedą stworzyli Radę Prezydentów

17.11.2020 16:01
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie. W Wilnie polski przywódca spotyka się z władzami kraju oraz wystąpi w litewskim parlamencie. We wtorek została też powołana Rada Prezydentów Polski i Litwy.
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy Gitanasem NausedąTwitter/Gitanas Nauseda

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że podczas dwustronnych rozmów prezydentów dominować będą wspólne dla obu państw zagadnienia. "Przede wszystkim bezpieczeństwo regionalne, współpraca w ramach Trójmorza, Unii Europejskiej oraz sytuacja na Białorusi i współpraca z Ukrainą" - powiedział Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda powołają Radę Prezydentów Polski i Litwy.

Krzysztof Szczerski mówił w poniedziałek, że Rada Prezydentów Polski i Litwy ma być specjalnym ciałem doradczym, któremu będą przewodzić naprzemiennie obaj przywódcy.

Ma być to ciało doradcze, któremu będą przewodzić naprzemiennie obaj przywódcy. "Idea powołania takiej rady narodziła się jeszcze za czasów kadencji prezydentów Valdasa Adamkusa oraz śp. Lecha Kaczyńskiego. Zajęło trochę czasu, aby stało się to możliwe" - mówi Polskiemu Radiu Asta Skaisgiryte, doradczyni prezydenta Gitanasa Nausedy. Dawniej funkcjonował Komitet Konsultacyjny Prezydentów. Pomysł wznowienia tego typu ciała, bezpośrednio koordynującego działania prezydentów Polski i Litwy, pojawił się podczas ubiegłorocznej, pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej litewskiego przywódcy w Polsce.

"Nowy format współpracy"

- To będzie nowy format współpracy polsko-litewskiej, zacieśniający te relacje pomiędzy państwami i prezydentami - zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda spotka się również z odchodzącym premierem Sauliusem Skvernelisem i kandydatką na szefową nowego rządu Ingridą Šimonyt. W ubiegłym miesiącu na Litwie odbyły się wybory parlamentarne, w których zwyciężyła partia konserwatywna.

Prezydent wygłosi też przemówienie w litewskim parlamencie, w którym nawiąże do 500-lecia urodzin Zygmunta Augusta, postaci ważnej we wspólnej polsko-litewskiej historii.

Wirtualne forum biznesowe

W środę Andrzej Duda i Gitanas Nauseda zainaugurują wirtualne forum biznesowe. Prezydent Polski odwiedzi też groby przywódców powstania styczniowego na Rossie oraz mauzoleum, w którym spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i szczątki jego matki.

Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że prezydencka wizyta na Litwie będzie bogata w treść i symbole. - Polska i Litwa ściśle współpracują w kwestiach bezpieczeństwa, polityki regionalnej i europejskiej - podkreślił prezydencki minister.

Na koniec dwudniowej wizyty, prezydent Andrzej Duda w litewskim Sejmie spotka się z nowo wybranymi posłankami do litewskiego parlamentu, przedstawicielkami społeczności polskiej na Litwie.


IAR/ho