Redakcja Polska

Jest zgoda krajów UE na pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości

14.12.2020 11:52
Jest zgoda unijnych krajów na pakiet budżetowy i mechanizm uzależniający wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych. Ambasadorowie 27 państw członkowskich zaakceptowali w procedurze pisemnej ustalenia unijnych przywódców z ubiegłotygodniowego szczytu. Zgodnie z nimi Komisja Europejska w osobnej deklaracji zobowiązała się do zastosowania uzgodnień.
Audio
  • Jest zgoda krajów UE na pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

We wnioskach ze szczytu napisano, że mechanizm warunkowości będzie stosowany wyłącznie do ochrony unijnego budżetu. Jest też zapis, że samo stwierdzenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu. Takie brzmienie wniosków było warunkiem zaakceptowania przez Polskę i Węgry całego pakietu finansowego, czyli budżetu Unii na lata 2021-2027, oraz funduszu odbudowy po pandemii.

Teraz pakiet budżetowy wraz z mechanizmem warunkowości ma zaakceptować Parlament Europejski. Procedura w sprawie 7-letniego budżetu i reguły "fundusze za praworządność" skończy się w Europarlamencie i od stycznia będą mogły być uruchamiane projekty dofinansowania z unijnej kasy. Pieniądze na walkę ze skutkami pandemii będą mogły być wypłacone latem przyszłego roku, bo wcześniej parlamenty krajowe muszą zaakceptować decyzję w sprawie zasobów własnych.


IAR/dad

"Nie stracimy ani jednego euro". Konrad Szymański pewny umowy budżetowej

14.12.2020 09:30
Polska dziś nie ma żadnych powodów, by się obawiać utraty środków z UE z powodu mechanizmu praworządności. Mamy wysokie standardy kontroli wydatkowania pieniędzy publicznych i nie musimy się już obawiać arbitralności KE - mówi "Rzeczpospolitej" Konrad Szymański, minister ds. europejskich.

Rząd Stanów Zjednoczonych padł ofiarą hakerskich ataków

14.12.2020 08:28
Rząd Stanów Zjednoczonych potwierdził w niedzielę, że zaobserwował podejrzaną aktywność w swoich sieciach. Reuter pisze, że kilka agencji rządowych było celem cyberataków powiązanych z obcym rządem, których celem jest kradzież poufnych informacji.

Unia ma radykalnie obniżyć import rosyjskiego gazu i ropy naftowej

14.12.2020 10:48
Unia Europejska, największy konsument rosyjskich węglowodorów, zamierza w najbliższej przyszłości drastycznie ograniczyć import ropy i gazu - donosi Energetyka24.pl. Zdaniem portalu będzie to potężne uderzenie w rosyjską gospodarkę, opartą na sprzedaży surowców.