Polskie Radio
Section05
Konrad Szymański

Dziś wideoszczyt UE. Główne tematy to fundusz odbudowy i budżet Wspólnoty

Dziś unijny wideoszczyt (początek o 10.00) a na nim dyskusja o funduszu odbudowy po pandemii wywołanej koronakryzysem w wysokości 750 miliardów euro oraz budżet po 2020 roku. To będzie pierwsza okazja dla unijnych przywódców do rozmowy na te tematy po zaprezentowaniu pod koniec maja propozycji Komisji Europejskiej. Podziały wśród państw członkowskich są duże i dziś nikt nie spodziewa się przełomu i porozumienia. W Brukseli spekuluje się, że potrzebny będzie co najmniej jeszcze jeden szczyt zanim osiągnięty zostanie kompromis.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski budżet unijny Konrad Szymański Beata Płomecka

Szymański: nie będzie problemów z uzgodnieniem wydatkowania środków na odbudowę gospodarczą

- Polska nie ma nadmiernych problemów z odpornością na kryzysy, na którą powoływał się komisarz ds. budżetu Johannes Hahn, dlatego nie obawiam się problemów z uzgodnieniem celów wydatkowania pieniędzy na odbudowę gospodarczą - powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Unia Europejska fundusze unijne Konrad Szymański

Polska zapowiada poparcie dla Funduszu Odbudowy UE

Polska poprze nowy, unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i zmieniony projekt budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jeśli jej warunki zostaną spełnione. Tak dziś mówił minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas unijnej narady przeprowadzonej w formie wideokonferencji. Minister podkreślił, że warunkiem poparcia jest sprawiedliwy podział pieniędzy między różne potrzeby państw członkowskich oraz rozłożenie obciążeń, oparte na obiektywnej mierze zamożności krajów.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Konrad Szymański budżet ue budżet UE 2021-2027 kryzys w Unii Europejskiej kryzys koronawirus

"Oczekujemy uczciwego wsparcia". Konrad Szymański o postulatach Polski ws. funduszu odbudowy i nowego budżetu

Polska poprze nowy, unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i zmieniony projekt budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jeśli jej warunki zostaną spełnione. Tak mówił minister ds. europejskich Konrad Szymański podczas narady UE przeprowadzonej w formie wideokonferencji. Podkreślił, że warunkiem poparcia jest sprawiedliwy podział pieniędzy między różne potrzeby państw członkowskich oraz rozłożenie obciążeń, oparte na obiektywnej mierze zamożności krajów.
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szymański Unia Europejska Europa budżet ue ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19

"Najbogatsze państwa UE narzucają ograniczenia finansowe". Konrad Szymański o walce z pandemią

- Najbogatsze państwa UE, uznające się za sumienie projektu europejskiego i rozliczające Polskę z "europejskości", wobec epidemii koronawirusa narzucają ograniczenia finansowe - stwierdził minister ds. integracji europejskiej Konrad Szymański. To moment prawdy - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Unia Europejska pandemia pomoc UE Konrad Szymański integracja europejska

"UE należy reformować, ale utrzymać". Szymański podkreśla wartość Wspólnoty w dobie koronawirusa

- Unia Europejska już bez pandemii koronawirusa była od dłuższego w fazie definiowania siebie na nowo. Po kryzysie migracyjnym i zadłużeniowym strefy euro wiele rzeczy nie zostało rozwiązanych - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Szymański, minister ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka koronawirus zdrowie Europa Beata Michniewicz Konrad Szymański