Polskie Radio
Section05
Konrad Szymański

Szczyt RE w Brukseli. Premier Morawiecki: Polska była głównym ambasadorem przyznania Ukrainie statusu kandydata

- Polska była głównym ambasadorem przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed szczytem na którym ma zapaść decyzja w tej sprawie. Przypomniał, że w kiedy w marcu na spotkaniu w Wersalu dyskutowano na ten temat to niewiele krajów było przekonanych. - Od tego czasu podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne - podkreślił szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Mateusz Morawiecki Unia Europejska Rada Europejska Komisja Europejska Konrad Szymański Piotr Müller polityka wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Konrad Szymański: Polska jest rzecznikiem budowy wspólnego frontu wobec agresji na Ukrainę

Sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej przyjęła projekt uchwały dotyczący informacji rządu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2021 roku. W obradach uczestniczył minister ds. UE Konrad Szymański. - Polska prowadząc uzasadnione spory kompetencyjne w obszarach praworządności, potrafi jednocześnie zabezpieczyć własne interesy i budować jedność w UE w innych sprawach - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Konrad Szymański Sejm Senat Ukraina agresja polityka serwis wschodni Rosja Polska w Unii Europejskiej

Trudne negocjacje ws. Turowa. Szymański: wrócimy do rozmów, jeśli postawa Czech będzie rzeczowa

- Będziemy mogli wrócić do rozmów ws. Turowa jeśli będziemy mieli do czynienia z rzeczową postawą po stronie czeskiej; Izba Dyscyplinarna SN w aktualnym składzie przestanie istnieć - mówił minister ds. UE Konrad Szymański odpowiadając na pytania posłów o kary nałożone przez TSUE na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Konrad Szymański Trybunał Sprawiedliwości UE kopalnia Turów

Zbliża się szczyt Rady Europejskiej. Szymański: KE powinna zająć się sytuacją energetyczną

- Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2. Te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej - tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił minister ds. UE Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Konrad Szymański polityka Unia Europejska Komisja Europejska energetyka energia gaz Rada Europejska migracja kryzys migracyjny

"To dobre rozwiązanie, które może pomóc". Konrad Szymański o certyfikatach dot. podróży

– Certyfikaty mają ułatwić korzystanie z pewnych praw, a nie utrudnić. Myślę, że praktyka pokaże, że to jest rozwiązanie dobre, które może pomóc – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  podróże POLSKA koronawirus polityka Unia Europejska COVID-19 Beata Michniewicz Konrad Szymański Polska w Unii Europejskiej Trójka

WYWIAD Decyzja o zasobach własnych. Szymański: brak ratyfikacji to zaburzenie działania budżetu UE

Brak ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych oznacza zaburzenie działania całego budżetu UE - podkreśla w wywiadzie dla PAP minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański. Minister ds. UE dodał, że nie widzi podstawy do zmiany trybu ratyfikacji zasobów własnych, które dotychczas głosowano w Sejmie zwykłą większością głosów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska polityka Konrad Szymański fundusze unijne