Redakcja Polska

Rząd Stanów Zjednoczonych padł ofiarą hakerskich ataków

14.12.2020 08:28
Rząd Stanów Zjednoczonych potwierdził w niedzielę, że zaobserwował podejrzaną aktywność w swoich sieciach. Reuter pisze, że kilka agencji rządowych było celem cyberataków powiązanych z obcym rządem, których celem jest kradzież poufnych informacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/chainarong06

W amerykańskiej społeczności wywiadowcze - pisze Reuters - istnieje obawa, że hakerzy, którzy zaatakowali Departamenty Skarbu i Handlu, wykorzystali podobne narzędzie do włamania się do innych agencji rządowych.

Trzy osoby zaangażowane w śledztwo stwierdziły, że za atakiem stoi Rosja.

"Ściśle współpracujemy z naszymi agencjami partnerskimi w zakresie działań odkrytych ostatnio w sieciach rządowych" oraz "zapewniamy pomoc techniczną zainteresowanym podmiotom" - potwierdził rzecznik agencji ds. cyberbezpieczeństwa, która podlega Ministerstwu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie podał szczegółów ani nie wskazał zakresu ataku.

Według doniesień prasowych opublikowanych w niedzielę hakerzy mieli dostęp, czasami przez kilka miesięcy, do wewnętrznej poczty Departamentu Skarbu i Krajowej Administracji Telekomunikacyjnej (NTIA). "Rząd USA jest świadomy tych informacji i podejmuje wszelkie niezbędne kroki w celu zidentyfikowania i rozwiązania wszelkich potencjalnych problemów związanych z tą sytuacją" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Ullyot.

Atak hakerski jest tak poważny, że doprowadził do posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sobotę w Białym Domu, powiedział agencji Reutera anonimowy urzędnik prezydenckiej administracji.


PAP/dad

"Ekstremalna strzelnica Navala". Weterani jednostki GROM dzielą się doświadczeniem

14.12.2020 10:00
Opublikowany przez Wydawnictwo Bellona poradnik zawiera informacje dla osób, które są zainteresowane strzelectwem.

Kierunek: Polska. „Nadszedł czas, żeby wrócić do domu”

13.12.2020 19:20
„Zdecydowaliśmy się na powrót na raty. Latem do Polski wróciła żona z dziećmi. Nasz syn skończył w tym roku 5 lat, chcieliśmy żeby od razu poszedł do polskiej szkoły. Postanowiliśmy nie mieszać mu w głowie. Ja planuję wrócić w przyszłym roku, jak już sytuacja gospodarcza uspokoi się po pandemii” - wyjaśnia Szymon Kręcidło, Polak szykujący się do powrotu z Londynu.

Ambasador USA uczciła pamięć ofiar stanu wojennego

13.12.2020 20:00
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher uczciła pamięć ofiar stanu wojennego. Mija 39. rocznica jego wprowadzenia.

50 lat temu na Wybrzeżu wybuchły strajki. To był początek Grudnia ’70

14.12.2020 08:13
50 lat temu, 14 grudnia 1970 r., na wieść o podwyżce cen żywności, w Trójmieście, Szczecinie i innych miastach wybuchły strajki robotników. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce władz. Krwawa pacyfikacja protestów doprowadziła do skompromitowania rządzącego od czternastu lat Władysława Gomułki. W dłuższej perspektywie dramat Grudnia ’70 przyczynił się do realizacji idei niezależnych od władz związków zawodowych.