X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Witold Waszczykowski: Polskę i USA łączą programy o współpracy i układy geopolityczne

21.01.2021 11:58
Europoseł PiS Witold Waszczykowski mówi, że Polskę i Stany Zjednoczone łączą liczne programy o współpracy zbrojeniowej, energetycznej, koszystne dla obu krajów, a także układy geopolityczne.
Audio
  • Europoseł Witold Waszczykowski powiedział, że spodziewa się dalszej współpracy Stanów Zjednoczonych z państwami Trójmorza (IAR)
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiWojciech Kusiński, Polskie Radio

W Programie 3. Polskiego Radia były minister spraw zagranicznych przypomniał, że te umowy były zawierane z państwem amerykańskim i obowiązują także teraz, gdy prezydentem USA został demokrata Joe Biden. Witold Waszczykowski powiedział, że cieszy się, iż w Stanach Zjednoczonych kończy się okres przejściowy, który destabilizował to państwo, "ważne dla naszej cywilizacji, dla naszego układu transatlantyckiego.". Europoseł dodał, że liczy również na to, iż nowa administracja szybko obejmie stanowiska i będzie można z nią szybko nawiązać współpracę. Odniósł się także do reakcji polskiej opozycji na rozpoczęcie prezydentury Joe Bidena. - Opozycyjne myślenie, że Biden pojawi się w Polsce i zdelegitymizuje rząd i prezydenta i namaści kogoś ze Strajku Kobiet jako "władcę Polski" jest dziecinny - mówił europoseł.

Witold Waszczykowski dodał, że "być może klimat rozmów polsko - amerykańskich nieco się zmieni", ale kwestie zasadnicze pozostaną niezmienne. Europoseł zwrócił uwagę, że Polskę i Stany Zjednoczone łączą wspólne spojrzenie na Rosję, Europę, w tym naszą jej część. Przypomniał, że cały amerykański Kongres poparł koncepcję Trójmorza. Dodał, że spodziewa się dalszej współpracy Stanów Zjednoczonych z państwami Trójmorza. Witold Waszczykowski, który jest przewodniczącym Grupy Przyjaciół Trójmorza w EKR w Parlamencie Europejskim, podkreślił, że ta inicjatywa "jest przedmurzem broniącym całą Europę przed imperializmem rosyjskim". Przypomniał, że za kadencji Baracka Obamy demokratyczni politycy interesowali się Trójmorzem. - Pamiętam, że bardzo mocno kwestią Trójmorza był zainteresowany demokratyczny think tank Atlantic Council, który był bardzo zainteresowany kwestią energetyki gazowej. Amerykanie popierają to i popierają rozszerzenie terminali LNG w naszej części Europy - zaznaczył Witold Waszczykowski.

USA wsparły finansowo inicjatywę Trójmorza

Europoseł przypomniał, że Stany Zjednoczone zaangażowały się też w tę inicjatywę finansowo. W grudniu Bank Rozwojowy Stanów Zjednoczonych (DFC, International Development Finance Corporation) zatwierdził 300 milionów dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza. Środki mają pomóc krajom Europy Środkowej i Wschodniej wzmocnić ich bezpieczeństwo energetyczne. - To są atrakcyjne atrybuty Trójmorza dla Amerykanów. Uważam, że ta współpraca będzie utrzymana. Amerykanie poparli stworzenie Funduszu Trójmorza, który idzie również na infrastrukturę. Jestem optymistą i liczę, że to będzie kontynuowane - powiedział europoseł PiS.

Według europosła PiS, w relacjach polsko-amerykańskich nie trzeba niczego odbudowywać, "należy je jedynie utrzymywać, umacniać i rozszerzać". Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, te kraje europejskie, które oczekują zmiany polityki międzynarodowej USA, mogą być zawiedzione. Europoseł zwrócił uwagę, że także amerykańscy demokraci nie akceptują decyzji Unii Europejskiej o współpracy z Chinami, sprzeciwiają się Nord Stream 2 i łagodzeniu polityki wobec Rosji. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, Niemcy i nie powinni liczyć na powrót do polityki prowadzonej przez Baracka Obamę, gdyż prezydent Trump wyraźnie określił interesy amerykańskie na forum międzynarodowym.

W środę Joe Biden został oficjalnie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.


IAR/PR3/dad

Fundacja Nawalnego opublikowała materiał o "pałacu" dla Putina. Dokument ma już 22 miliony wyświetleń

20.01.2021 13:34
Fundacja Walki z Korupcją (FBK) Aleksieja Nawalnego opublikowała we wtorek materiał o posiadłości w Gelendżyku na południu Rosji, którą nazywa "pałacem dla (prezydenta Władimira) Putina". Nawalny w tym filmie nazywa Putina "najbogatszym człowiekiem świata". Dokument o karierze obejrzało już ponad 20 milionów internautów.

Zwrot w sprawie Polaka ze szpitala w Plymouth? Chory może zyskać status dyplomatyczny

20.01.2021 14:32
W odniesieniu do sprawy obywatela polskiego, przebywającego w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii informuję, że podejmuję wszelkie możliwe działania, aby został mu nadany status dyplomatyczny - poinformował w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

USA: pierwsze decyzje prezydenta Joe Bidena

21.01.2021 07:24
Stany Zjednoczone ponowienie przystąpiły do porozumienia klimatycznego z Paryża. To jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta USA Joe Bidena. W pierwszym dniu urzędowania Biden podpisał kilkanaście rozporządzeń dotyczących polityki wewnętrznej i zagranicznej.