Redakcja Polska

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE informuje o nadużyciach Gazpromu

11.10.2021 10:20
Polscy dyplomaci w Brukseli wskazują na Gazprom i jego manipulacje rynkowe jako jeden z powodów rosnących cen energii i apelują do Unii o działania. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała kilkanaście dni temu o apelu ponad 40 europosłów do Komisji Europejskiej o dochodzenie w sprawie działań rosyjskiego monopolisty. Później dyplomaci w Brukseli mówili, że także Polska domaga się od Komisji zdecydowanej reakcji argumentując, że ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu do Europy windują ceny surowca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneIgorGolovniov / Shutterstock.com

"Unia Europejska nie powinna pozwolić żadnemu producentowi gazu na nadużywanie dominującej pozycji i wykorzystywanie dostaw gazu jako narzędzi politycznego nacisku” - brzmi wpis na Twitterze Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej, w którym jest odniesienie do Gazpromu. „Wzrost cen energii ma bezpośredni wpływ na wszystkich obywateli i wiąże się z wyjątkowo wysokimi kosztami społeczno-gospodarczymi dla najuboższych" - podkreśliła polska ambasada przy Unii. 

Komisja Europejska, pytana kilkakrotnie przez brukselską korespondentką Polskiego Radia odpowiadała, że dostrzega problem wysokich cen energii, ale nie wiązała tego bezpośrednio z Gazpromem, lecz z pandemią, odbudową gospodarczą i rosnącym popytem na gaz. Tymczasem przedstawiciele rosyjskiego monopolisty i władz w Moskwie próbują wykorzystać sytuację i chcą wymusić zgodę na uruchomienie Nord Stream 2 mówiąc, że doprowadzi to do spadku cen gazu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Gazprom Unia Europejska

Wysokie ceny gazu na rynkach. Czas na strategiczne rezerwy w Unii?

29.09.2021 12:24
Rekordowe ceny gazu w Europie doprowadziły do sformułowania postulatu stworzenia europejskiej rezerwy strategicznej tego surowca. To rozwiązanie podobne do ustawy o zapasach funkcjonującej w Polsce, dzięki której posiada ona pełne magazyny w przeciwieństwie do Europy Zachodniej, gdzie Gazprom je wypróżnił i wymusza Nord Stream 2.

"Gazprom używa gazu jako broni". Ekspert nie ma wątpliwości

07.10.2021 09:20
Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Rosyjska "Nowaja Gazieta": Gazprom ucieka się do szantażu wobec UE

08.10.2021 10:41
Rosyjski koncern Gazprom ucieka się do szantażu: będzie sprzedawać większe ilości gazu, jeśli Unia Europejska zrezygnuje z przepisów antymonopolowych, takich jak trzeci pakiet energetyczny - ocenia w niezależnej "Nowej Gaziecie" analityk Michaił Krutichin.