Redakcja Polska

"Gazprom używa gazu jako broni". Ekspert nie ma wątpliwości

07.10.2021 09:20
Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnashutterstock.com/Frame Stock Footage

"Zjawisko obserwowane na rynku gazu w Europie jesienią 2021 r. można już nazwać kryzysem. Ceny gazu rosnące o kilkadziesiąt procent dziennie do poziomów niewidzianych w historii, czyli – jak ostatnio sprawdzałem – 1900 dolarów za 1000 m sześc. – powodują destabilizację sektora elektroenergetycznego i innych branż gospodarki zależnych od tego paliwa w Europie Zachodniej" - podkreśla Wojciech Jakóbik w analizie dla gazety.

Jego zdaniem, "Rosjanie celowo ograniczają podaż w Europie, ograniczając użycie szlaku białoruskiego i ukraińskiego, a także sprzedaż na giełdzie wbrew oczywistej przesłance rynkowej, że należy sprzedawać jak najwięcej, kiedy cena jest wysoka".

Śledztwo antymonopolowe

Ekspert uważa, że jest to "temat do nowego śledztwa antymonopolowego Komisji Europejskiej". Przypomina, że poprzednie śledztwo "skończyło się w 2018 roku ugodą łagodną dla Gazpromu, która najwyraźniej nie przyniosła zmiany postępowania tego monopolisty, który tym razem powinien doznać kary niczym Google czy Facebook, których nie wahała się karać Komisja w przeciwieństwie do firmy rosyjskiej z taryfą ulgową".

"To dlatego Polska apeluje o nowe śledztwo, a kraje jak Czechy, Hiszpania, Rumunia i Francja apelują o zbadanie manipulacji na rynku gazu podczas Rady Unii Europejskiej zaplanowanej na 21–22 października" - zauważa red. Jakóbik.

Energetyka to domena twardego bezpieczeństwa

Podsumowując, zaznacza: "Czas, by po raz kolejny w historii Europejczycy przypomnieli sobie, że energetyka to domena twardego bezpieczeństwa, szczególnie w tak nieprzyjaznym sąsiedztwie Federacji Rosyjskiej, która używa gazu do polityki zgodnie z doktryną Falina-Kwicińskiego, która każe z jego pomocą niczym dawniej z użyciem czołgów sowieckich manifestować wpływy w Europie Środkowo-Wschodniej".

Jakóbik uważa, że "Unia Europejska ma narzędzia, by się bronić, i może tworzyć nowe". "Pytanie o to, czy zechce, pozostaje na razie bez odpowiedzi, czego najlepszym przykładem jest impas w sprawie Nord Stream 2" - pisze w Rzeczpospolitej". 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 Rosja energetyka

Białoruś nie skorzysta z propozycji polskiej pomocy dla migrantów

06.10.2021 16:24
Białoruskie władze nie skorzystają z polskiej oferty przekazania pomocy humanitarnej dla migrantów przebywających na polsko-białoruskiej granicy. Rzecznik białoruskiego ministerstwa spraw zagranicznych Anatolij Hłaz - odpowiadając na pytanie rosyjskiej agencji RIA Nowosti - powiedział, że z Białorusi nikt o taką pomoc humanitarną nie prosił i dodał, że "nie ma takiej potrzeby". Zaznaczył, że strona polska sama może wykorzystać taką pomoc "zgodnie z przeznaczeniem". Powiedział również, że Polska może udzielić pomocy humanitarnej sąsiedniej Litwie.

Stadion Narodowy będzie nosić imię Kazimierza Górskiego

06.10.2021 17:44
Stadion Narodowy w Warszawie będzie nosić imię Kazimierza Górskiego. Uroczyste nadanie obiektowi imienia patrona odbędzie się w niedzielę podczas Święta Piłki Nożnej. W wydarzeniu będzie można wziąć udział bezpłatnie.

Stopy procentowe w górę. Oprocentowanie lokat i kredytów w złotych może wzrosnąć

07.10.2021 09:00
Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową o 0,4 punktu procentowego do poziomu pół procent. Jest to pierwsza podwyżka stóp od 9 lat.