Redakcja Polska

Zwiększenie o 500 mln euro funduszy na broń dla Ukrainy. Jest ostateczna zgoda w UE

22.07.2022 15:50
Jest ostateczna zgoda unijnych krajów dla zwiększenie do 2,5 miliarda euro funduszu na dozbrojenie Ukrainy. Sfinalizowane zostały wszystkie procedury. Zielone światło dla dodania 500 milionów euro do dostępnej puli dali w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich.
Ostateczna zgoda UE na zwiększenie funduszu na dozbrojenie Ukrainy
Ostateczna zgoda UE na zwiększenie funduszu na dozbrojenie UkrainyPAP/Abaca

Szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że Wspólnota niezmiennie wspiera Ukrainę w jej walce o wolność i niepodległość. - Ukraina potrzebuje więcej broni a my ją dostarczamy - podkreślił Josep Borrell. Dodał, że zgodnie z prośbą ukraińskiego rządu 490 milionów euro zostanie przekazanych na zakup i dostawy broni do celów obronnych, natomiast z 10 milionów euro sfinansowane zostaną dostawy sprzętu ochronnego i paliwa.

Europejski Fundusz na rzecz Pokoju z którego finansowane są zakupy i dostawy broni na Ukrainę po raz pierwszy jest wykorzystywany dla wsparcia zaatakowanego kraju spoza Unii. Państwa członkowskie, które dozbrajają Ukrainę mogą się ubiegać o zwrot wydatków i poniesionych kosztów transportu. Szczegóły dotyczące wydatków są tajne, ale nieoficjalnie wiadomo, że Polska jest w Unii liderem pod tym względem i do tej pory do naszego kraju trafiło prawie miliard euro.


IAR/dad

Południowokoreańska broń dla Wojska Polskiego. Szef MON zdradził szczegóły

22.07.2022 14:51
W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z Koreą Południową umowę ws. nabycia czołgów K2, armatohaubic K9 oraz trzech eskadr samolotów FA-50. Pierwsze armatohaubice i czołgi trafią do Polski jeszcze w tym roku, samoloty - w przyszłym - powiedział w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Ukraińcy zniszczli rosyjski batalion artylerii haubic

22.07.2022 13:14
Jednostki artyleryjskie ukraińskich sił powietrzno - szturmowych i lądowych zniszczyły rosyjski batalion artylerii haubic - donosi Ukrinform. W oświadczeniu wydanym przez Siły Zbrojne Ukrainy podkreślono, że powodzenie operacji wojskowej było możliwe dzięki dokładnemu i skoordynowanemu współdziałaniu sił ukraińskich.

Prowiant dla ukraińskiego wojska w transporcie pomocowym z Płocka w rejon Dniepra

22.07.2022 14:30
Z Płocka w rejon Dniepra na Ukrainie trafił transport pomocowy, głównie z prowiantem dla ukraińskiego wojska. Transport zebranych darów zorganizowała Fundacja Potrzebującym Płock - przekazał współpracujący z nią Przemysław, który dostarczył pomoc na miejsce.