Redakcja Polska

Parlament Europejski zdecydował: Unia przekaże Ukrainie 5 miliardów euro

15.09.2022 13:44
Jest ostateczna zgoda Parlamentu Europejskiego na przekazanie Ukrainie 5 miliardów euro bardzo tanich pożyczek. Za głosowało 534 europosłów, przeciw było 30, wstrzymało się 26. W najbliższy wtorek formalnie zaakceptują te decyzję unijni ministrowie.
Audio
  • Jest ostateczna zgoda PE na przekazanie Ukrainie 5 mld euro tanich pożyczek. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Parlament Europejski
Parlament Europejski Shutterstock/Alexandros Michailidis

To część 9-miliardowego pakietu finansowego, który Unia obiecała Ukrainie w maju. Do tej pory, z powodu sporów wśród państw członkowskich co do gwarantowania pożyczek, wypłacono zaledwie miliard euro. Pieniądze są na pokrycie pilnych potrzeb, między innymi wypłaty wynagrodzeń w sferze budżetowej i świadczeń socjalnych. Ten pakiet finansowy to jednak kropla w morzu potrzeb Ukrainy.

Szacuje się, że miesięcznie potrzebuje ona około 5-6 miliardów euro. Natomiast potrzeby finansowe na odbudowę kraju liczone są już w setkach miliardów. Z raportu przygotowanego przez rząd Ukrainy, Komisję Europejską i Bank Światowy wynika, że koszt odbudowy wyniesie 349 miliardów euro. Dokument opublikowany w ubiegłym tygodniu to pierwsza tak obszerna analiza skutków wojny rozpętanej przez Rosję w dwudziestu różnych sektorach.


IAR/dad

Rosyjscy żołnierze uciekają przed kontrofensywą, pozostawiając za sobą bardzo drogi sprzęt

15.09.2022 09:37
Część rosyjskich jednostek w panice uciekła z wyzwalanych przez Ukrainę obszarów obwodu charkowskiego, porzucając bardzo wartościowy sprzęt, taki jak radar rozpoznania artyleryjskiego Zoopark – podało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Wiceszef MSZ: wyborcy rozliczą tych polityków, którzy nie zagłosowali za uchwałą ws. reparacji

15.09.2022 10:45
Uważam, że każdy polski polityk powinien w tej sprawie rząd popierać, bo działamy tutaj w polskim interesie - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński pytany o sejmową uchwałę ws. zadośćuczynienia od Niemiec. Ocenił, że wyborcy rozliczą polityków, którzy nie poparli uchwały.

Turyści z Rosji zakopują euro w przygranicznych lasach - donoszą fińskie media

15.09.2022 12:33
Rosyjscy turyści wracający do ojczyzny, w obawie przed konfiskatą euro przez fińskich celników, ukrywają gotówkę w fińskich lasach. Podobnie było z Finami za czasów ZSRR, którzy za wschodnią granicą chowali ruble – pisze w czwartek dziennik "Ilta-Sanomat".