Redakcja Polska

Atomowe groźby Kremla. Ambasador Rosji wezwany do resortu spraw zagranicznych

03.10.2022 10:29
Jeśli dogadamy się wszyscy na poziomie europejskim, że należy uciąć wszelkie możliwe kontakty z dyplomatami rosyjskimi, to Polska oczywiście również to zrobi - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz. Dodał, że na tym etapie Polska samodzielnie takiego kroku nie planuje zrobić.
Ambasada Rosji w Warszawie
Ambasada Rosji w WarszawiePAP / Albert Zawada

W poniedziałek na godz. 11 rosyjski ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany do MSZ. Przydacz został zapytany w TVN24, czy Polska zamierza przekazać Andriejewowi, iż jest persona non grata. - Dzisiaj tego nie powiem - odpowiedział Przydacz.

Na uwagę, że dochodzi do kolejnych zbrodni rosyjskich na Ukrainie, mamy groźby użycia broni atomowej, wiceszef polskiej dyplomacji odparł: "rozmawiamy o tego typu rozwiązaniach z naszymi sojusznikami na poziomie Unii Europejskiej i na poziomie NATO".

- Jeśli wspólnie ze wszystkimi sojusznikami europejskimi, euroatlantyckimi dojdziemy do przekonania, że takie działanie byłoby korzystne i słuszne, to je podejmiemy. Natomiast na tym etapie Polska samodzielnie takiego kroku na zasadzie: wyrzucamy i zobaczymy, co się będzie działo, nie planuje zrobić. Jeśli dogadamy się wszyscy na poziomie europejskim, że tak należy zrobić, że należy uciąć wszelkie możliwe kontakty z dyplomatami rosyjskimi, to Polska oczywiście również to zrobi - powiedział.

- Ale nie może być sytuacji, w której tylko Polska wykonuje dane działania, a dalej Niemcy, Francuzi rozmawiają z Rosjanami - zaznaczył Przydacz. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie

Operator Nord Stream 1 i 2 informuje o stabilizacji ciśnienia w gazociągach: wyciek ustał

02.10.2022 21:19
Operator NS1 i NS2 spółka Nord Stream AG poinformowała Duńską Agencję Energii o przywróceniu stałego ciśnienia w obu gazociągach przebiegających po dnie Morza Bałtyckiego, co oznacza koniec ulatniania się gazu.

Jakub Kumoch: upadek Łymania, którego aneksję dzień wcześniej ogłosiła Rosja, jest dla Rosji upokarzający

03.10.2022 09:25
Upadek miasta, którego aneksję dzień wcześnie ogłosiła Rosja, jest dla Rosji upokarzający - tak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch ocenił odbicie miasta Łyman przez Ukrainę.