Redakcja Polska

Operator Nord Stream 1 i 2 informuje o stabilizacji ciśnienia w gazociągach: wyciek ustał

02.10.2022 21:19
Operator NS1 i NS2 spółka Nord Stream AG poinformowała Duńską Agencję Energii o przywróceniu stałego ciśnienia w obu gazociągach przebiegających po dnie Morza Bałtyckiego, co oznacza koniec ulatniania się gazu.
Operator Nord Stream AG poinformował duńską agencję o stabilizacji ciśnienia w gazociągach.
Operator Nord Stream AG poinformował duńską agencję o stabilizacji ciśnienia w gazociągach.Shutterstock.com/Maximillian cabinet

"Кompania Nord Stream 2 AG zawiadomiła, że obecnie w rurociągu NS2 osiągnięto stabilne ciśnienie. Świadczy to o tym, że wyciek gazu na tej nitce został wstrzymany" - poinformowała przed południem na Twitterze spółka Energistyrelsen.

Po południu identyczny komunikat podano odnośnie Nord Stream 1. "Wydaje się, że obecnie osiągnięto stabilne ciśnienie w rurociągach Nord Stream 1. Wskazuje to, że wydmuch gazu z dwóch ostatnich nieszczelności również został zakończony" - informuje na Twitterze Energistyrelsen.

Wyciek gazu

Kilka dni temu niemieckie, duńskie i szwedzkie instytucje potwierdziły, że w okolicach Bornholmu doszło do eksplozji i wycieku gazu przy obu nitkach Nord Stream. Organy bezpieczeństwa zakładają, że do uszkodzenia rurociągów potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe.

Niemcy, Dania i Szwecja zamierzają utworzyć wspólną jednostkę śledczą, która ma zbadać uszkodzenia rurociągów Nord Stream. Zdaniem rządu federalnego, wiele wskazuje na to, że wycieki gazu są celowym aktem sabotażu ze strony Rosji.

IAR/ho

Rosyjski opozycjonista nazwał Putina "atomowym szantażystą"

02.10.2022 10:17
Rosyjski opozycjonista Ilia Jaszyn nazwał Władimira Putina „atomowym szantażystą”. W ocenie rosyjskiego polityka, miejsce takich ludzi jak prezydent Rosji jest na marginesie międzynarodowej społeczności i nikt nie powinien im podawać ręki.

Resort obrony Wielkiej Brytanii: wycofanie się z Łymana operacyjną i polityczną porażką Rosji

02.10.2022 10:37
Wycofanie się rosyjskich sił z Łymana, w czasie którego poniosły one duże straty, jest ważne z operacyjnego punktu widzenia; to dla Kremla poważny cios polityczny - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony

Prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej we wspólnym oświadczeniu potępili Rosję i wezwali do wsparcia Ukrainy

02.10.2022 12:38
Prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej wydali oświadczenie potępiające aneksję ukraińskich terytoriów przez Rosję i wzywające sojuszników do znaczącego zwiększenia pomocy wojskowej dla Kijowa