Redakcja Polska

Biały Dom: nie planujemy rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997

07.10.2022 08:27
Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997 - poinformował Polskie Radio Biały Dom. Przedstawiciel urzędu amerykańskiego prezydenta zaznaczył, że USA i NATO stale analizują zmieniające się warunki bezpieczeństwa międzynarodowego.
Audio
  • Biały Dom: nie planujemy rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Amerykański ciężki myśliwiec F-15 jest zdolny do przenoszenia broni nuklearnej
Amerykański ciężki myśliwiec F-15 jest zdolny do przenoszenia broni nuklearnejShutterstock.com

"Stany Zjednoczone i sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa. W chwili obecnej USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do sojuszu po 1997 roku" - stwierdził Biały Dom odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego o możliwość włączenia Polski do programu "nuclear sharing" czyli porozumienia o Udostępnianiu broni jądrowej w ramach NATO. Po dalsze komentarze w tej sprawie Biały Dom odesłał do urzędu prezydenta Andrzeja Dudy.

O możliwości objęcia naszego kraju polityką udostępniania broni jądrowej w ramach NATO polski prezydent mówił w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska". Prezydent powiedział, że polska strona rozmawiała na ten temat z amerykańskimi przywódcami i że "temat jest otwarty".


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: USA wojna na Ukrainie Ukraina

Parlament Europejski wzywa do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji

06.10.2022 13:42
Parlament Europejski wezwał do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie eskalowania przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

Jest propozycja Polski, Włoch, Belgii i Grecji ws. limitów cenowych na gaz

06.10.2022 18:37
Polska, Włochy, Belgia i Grecja proponują ustanowienie dynamicznego "korytarza cen gazu" w ramach Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na wysokie ceny energii i rosnącą inflację. Nieformalny, trzystronicowy dokument, tak zwany non-paper, który widziało Polskie Radio, przedstawiono w przeddzień nieoficjalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze.