Redakcja Polska

Jest propozycja Polski, Włoch, Belgii i Grecji ws. limitów cenowych na gaz

06.10.2022 18:37
Polska, Włochy, Belgia i Grecja proponują ustanowienie dynamicznego "korytarza cen gazu" w ramach Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na wysokie ceny energii i rosnącą inflację. Nieformalny, trzystronicowy dokument, tak zwany non-paper, który widziało Polskie Radio, przedstawiono w przeddzień nieoficjalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze.
Audio
  • Praga: różne pomysły europejskich przywódców na walkę z wysokimi cenami gazu. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Przed nieformalnym szczytem Rady Europejskiej w Pradze nie ma porozumienia unijnych przywódców w sprawie walki z wysokimi cen energii.
Przed nieformalnym szczytem Rady Europejskiej w Pradze nie ma porozumienia unijnych przywódców w sprawie walki z wysokimi cen energii. 63ru78/Shutterstock

Pomysłowi ustanowienia ogólnounijnego limitu na cenę importowanego gazu sprzeciwiają się Niemcy. Propozycja, której współautorem jest Polska, zakłada, że korytarz cenowy miałby zastosowanie do wszystkich transakcji hurtowych i nie ograniczałby się do importu surowca z określonych kierunków. W dokumencie nie ma też ograniczeń dla konkretnych sposobów wykorzystania gazu ziemnego.

Autorzy pomysłu wskazują jednak, że ustalona cena powinna być "wystarczająco wysoka", tak aby rynek mógł funkcjonować. Jak czytamy w dokumencie, chodzi o zniechęcenie do spekulacji, a nie sztuczne tłumienie cen na niskim poziomie. Propozycja dopuszcza również transakcje powyżej ceny z korytarza po to, aby zapewnić podaż surowca. Inicjatywa przewiduje ponadto objęcie korytarzem cenowym istniejących kontraktów długoterminowych.

Wartość korytarza dynamicznego ma być regularnie poddawana przeglądowi, biorąc pod uwagę inne giełdy i wskaźniki, na przykład ceny surowców w Ameryce Północnej i Azji. Mechanizm przewiduje też uwzględnienie kilkuprocentowych wahań wokół wartości centralnej wewnątrz korytarza.

Inicjatywa Polski, Włoch, Belgii i Grecji to konsekwencja ustaleń piątkowej narady w Brukseli. Wtedy 15 państw - zwolenników pułapów cenowych na gaz - zleciło tej czwórce przygotowanie konkretnych propozycji. Dokument został już przekazany Komisji Europejskiej i w przyszłym tygodniu ma być omówiona podczas nieformalnego spotkania ministrów energii krajów członkowskich w Pradze.

Komisja, mimo presji 15 krajów, była niechętna i do tej pory nie przedstawiała żadnych projektów legislacyjnych, a to ona, jako jedyna ma inicjatywę ustawodawczą.

IAR/dad

Parlament Europejski wzywa do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji

06.10.2022 13:42
Parlament Europejski wezwał do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie eskalowania przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

Akcja #Kralovec - Czesi "anektują" Kaliningrad. Twitter kpi z rosyjskich pseudoreferendów

06.10.2022 16:15
Użytkownicy czeskiego i polskiego Twittera od kilku dni bawią się koncepcją przyłączenia obwodu kaliningradzkiego do Czech. - Królewiec jest tak nasz, jak Krym należy do Rosji - mówi zasiadający w czeskiej Izbie Poselskiej Ondrzej Beneszik.

Niemal 45 tysięcy komputerów trafiło do dzieci byłych pracowników PGR

06.10.2022 15:25
Już prawie 45 tysięcy komputerów i laptopów otrzymali uczniowie z terenów popegeerowskich w ramach programu "Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym". Poinformował o tym w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szeferneker.