Redakcja Polska

Spór o fundusze z KPO. Szynkowski vel Sęk: dialog Polski z Komisją trwa

19.11.2022 09:53
- Dialog Polski z Komisją trwa - tak mówił minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli po rozmowach w sprawie odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Bruksela - po rozmowach Sz.Szynkowskiego vel Sęka ws KPO
Bruksela - po rozmowach Sz.Szynkowskiego vel Sęka ws KPOPAP/Radek Pietruszka

Jego zdaniem, część wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczących niezależności sądownictwa udało się rozwiać.

Wczoraj minister wyraził nadzieję na otwartość ze strony Komisji w rozmowach z Polską, ale też przyznał, że nastąpiła pewna zmiana nastawienia. - Mam takie poczucie po tych zeszłotygodniowych rozmowach i tych w tym tygodniu, że czasami interpretacja prawna niektórych elementów nie była w przeszłości być może przychylna, ale po udzieleniu pewnych wyjaśnień, jaka intencja stoi za poszczególnymi rozwiązaniami legislacyjnymi Komisja czuje się w pewnych elementach wyjaśnieniami usatysfakcjonowana - powiedział minister do spraw europejskich.

Posłuchaj
00:54 12055776_1.mp3 Bruksela - po rozmowach Sz.Szynkowskiego vel Sęka ws. KPO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Powtórzył, że Polska nie wyklucza zmian legislacyjnych. - Wiele elementów, które budzą wątpliwości Komisji Europejskiej można w toku rozmów i otwartego, intensywnego dialogu wyjaśnić bez wprowadzania zmian legislacyjnych, ale tam gdzie okazałoby się to niemożliwe, nie zamykamy takiej możliwości - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Poinformował też, że w przyszłym tygodniu konsultacje na linii Warszawa-Bruksela będą kontynuowane.

IAR/dad