Polskie Radio
Section05
szymon szynkowski vel sęk

Środki z KPO. Szynkowski vel Sęk: może się okazać, że nie chodziło o żadne zmiany legislacyjne, tylko o zmianę rządu

– Może się okazać, że nie chodziło o żadne zmiany legislacyjne, tylko o zmianę rządu i ta zmiana rządu, a właściwie to Donald Tusk, jest tym zasadniczym kamieniem milowym – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk. Gościem audycji był także Andrzej Szejna (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT Donald Tusk Andrzej Szejna Krajowy Plan Odbudowy Trójka

Szef MSZ: propozycje zmian w traktatach oburzyły opinię publiczną w wielu krajach Unii

Propozycje Parlamentu Europejskiego dotyczące zmiany traktatów oburzyły opinię publiczną w Polsce i w wielu innych krajach UE – napisał minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w artykule opublikowanym na stronie internetowej węgierskiego tygodnika "Mandiner". "Sprzeciw wobec zmiany traktatu nie jest tożsamy ze sprzeciwem wobec Unii" - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska traktat lizboński Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgry

Rezolucja ws. zmian w UE. Szynkowski vel Sęk: nie jest jedną z wielu, jest bezprecedensowa

Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że zmiany traktatowe w Unii Europejskiej po raz pierwszy w historii mają dokonać się za pomocą artykułu 48. Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z nim propozycje zmiany traktatów są przekazywane Radzie Europejskiej oraz notyfikowane parlamentom narodowym, a później następują konsultacje z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska Parlament Europejski Rada Europejska Bruksela dyplomacja polityka MSZ

"Zmiana traktatów unijnych byłaby ogromnym błędem". Szef MSZ dla "Berliner Zeitung"

Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ocenia, że zmiana traktatów unijnych byłaby ogromnym błędem. Minister napisał w niemieckim dzienniku "Berliner Zeitung", że Unia Europejska bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje stabilizacji i współpracy, a reforma traktatowa temu przeciwdziała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska traktat lizboński Polityka zagraniczna Polski Niemcy

Marszałek Sejmu odmówił spotkania z szefem MSZ. "Bardziej dba o wizerunek niż o sprawy państwowe"

Marszałek Sejmu większą wagę przywiązuje do swojego wizerunku i show, które robi wokół siebie, niż do zajmowania się sprawami państwowymi - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Odniósł się w ten sposób do odmownej odpowiedzi Szymona Hołowni na prośbę o pilne spotkanie z szefem MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm Szymon Hołownia MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Marszałek Sejmu odmówił szefowi MSZ pilnego spotkania ws. traktatów UE. "Poinformował, że nie znajdzie czasu"

Wystąpiłem o pilne spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Chciałem przekazać mu informacje nt. stanowisk państw, których stolice w ostatnich dniach odwiedziłem dot. proponowanych zmian traktatowych w UE - przekazał minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. "Marszałek poinformował, że nie znajdzie czasu na spotkanie" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Hołownia POLSKA polityka Polska w Unii Europejskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szefowie dyplomacji Polski i Węgier rozmawiali o zmianach w UE. "Świadomość niebezpieczeństw"

Szefowie dyplomacji Polski i Węgier rozmawiali w Budapeszcie o zmianach w traktatach europejskich. Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk kontynuuje wizyty w europejskich stolicach w celu budowania koalicji państw przeciwnych zmianom w europejskich traktatach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polska w Unii Europejskiej

Politycy UE chcą procedować zmiany traktatowe bez dyskusji. Szef MSZ: sprzeciwiamy się temu, to brak transparentności

- W tej chwili na poziomie Unii Europejskiej pojawiają się pomysły, żeby ta sprawa szła do przodu bez dyskusji. To jest brak transparentności i chęć ukrycia przed obywatelami wagi tej sprawy. Sprzeciwiamy się temu - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk po spotkaniach w Bratysławie i Pradze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja polityka