Redakcja Polska

Sankcje UE wobec Rosji. Anna Fotyga: Polska może być wzorem w ich wykonywaniu

06.02.2023 09:22
Polska może być wzorem dla reszty świata w kwestii wykonywania sankcji wobec Rosji - przyznała  Anna Fotyga na antenie Polskiego Radia 24. W ten sposób eurodeputowana PiS odniosła się do sankcji Unii Europejskiej nakładanych na Rosję. Jak zaznaczyła była szefowa resortu polskiej dyplomacji, czym innym jest ogłoszenie tych sankcji, a późniejsze ich wykonywanie.
Anna Fotyga: w kwestii wykonywania sankcji EU wobec Rosji Polska może być wzorem
Anna Fotyga: w kwestii wykonywania sankcji EU wobec Rosji Polska może być wzoremFORUM/Aleksiej Witwicki

Prezydent Ukrainy zaapelował do Unii o szybsze nakładanie kolejnych sankcji wobec Rosji. Wołodymyr Zełenski wezwał do działań na konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej w Kijowie. Ursulą von der Leyen zapowiedziała, że restrykcje mają być gotowe do 24 lutego, przed pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. - Mija rok od inwazji Rosji na Ukrainę i konieczne jest, żeby kolejne pakiety były przyjmowane jak najszybciej - mówiła europoseł Anna Fotyga. 

Przyznała, że liczyła na konkretne pozytywne informacje w tej sprawie podczas szczytu w Kijowie. - Liczyłam na to, że konkretny będą zaprezentowane Wołodymyrowi Zełenskiemu. Padły za to piękne słowa - dodała europoseł.

"Polska może być wzorem"

Turcja wobec Rosji prowadzi politykę na dwie strony. Tureckie firmy, mimo nałożonych przez Unię Europejską sankcji nadal wysyłają do Rosji elektronikę i części zamienne.

Anna Fotyga mówiła, że z niepokojem można monitorować pewne objawy polityki tureckiej, ale kwestia omijania sankcji przez różne państwa jest szersza, stąd Unia zdecydowała się na wdrażanie odpowiednich mechanizmów.

Europoseł podała też przykład problemu szczelności sankcji wobec Rosji we Francji. - Nie jest kwestią tylko ogłoszenie tych sankcji, ale wykonywanie ich (...) Wiemy jak to robi Francja, różne francuskie firmy też prowadzą interesy na rynku rosyjskim - mówiła Anna Fotyga.

Zwróciła uwagę, że nasz kraj też już w kilku sprawach te sankcje musiał uszczelniać, ale jak oceniła generalnie w wykonywaniu ich "Polska może być wzorem dla reszty świata".

Posłuchaj
16:05 PR24 2023_02_06-07-07-06.mp3 Anna Fotyga o sankcjach UE wobec Rosji ("24 Pytania / Rozmowa poranka" / PR24)

IAR/PR24/dad